Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

En Çok Vaka Görülen 3. Ülke Olan Hindistan için Büyüme Tahmini Düşürüldü

Açıkladığı yeni vaka sayılarıyla Rusya’yı geçerek dünya sıralamasında üçüncülüğe yerleşen Hindistan için GSYİH tahmini düşürüldü. Detaylar aşağıda;
En Çok Vaka Görülen 3. Ülke Olan Hindistan için Büyüme Tahmini Düşürüldü
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın ikinci en kalabalık ülkesindeki vaka sayıları herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermezken Citi ekonomi için tahminlerini sert düşürdü.

Baş Hindistan Ekonomisti Samiran Chakraborty liderliğindeki analistler, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının 2021 mali yılında yüzde 6 daralacağını bildirdi. Bu Citi’nin daha önceki yüzde 3,5’lik düşüş tahmininden çok daha sert geldi.

Aşağı yönlü revizyon büyük ölçüde mali yılın ilk çeyrek tahmini için yapılan kesintiden kaynaklandı ki ekonominin ilk çeyrekte yüzde 16 yerine yüzde 21 daraldığı öngörüldü.

Care Ratings de geçtiğimiz hafta yaptığı aşağı yönlü revizyonunda Hindistan GSYİH’sinin 2021 mali yılında yüzde 6,4 daralabileceğini belirtmişti.
Care Ratings Hindistan Büyüme Tahmin
Görsel Kaynak: Care Ratings

Hindistan Mart sonundan itibaren Covid-19’u kontrol altına almak için dünyanın en büyük kilitlenmesini empoze etmişti. Bir ay sonra ekonominin yalnızca bazı kısımlarını açmış, kısıtlamalar kayda değer derecede sürdürülmüştü.

Fakat enfeksiyon sayısı o zamandan bu yana hızla arttı ve Hindistan’ı dünyanın üçüncü en büyük virüs vakası noktasına dönüştürdü. Sağlık Bakanlığı’na göre Hindistan son 24 saat içinde bildirdiği vaka sayısıyla Rusya’nın yerini alarak dünya sıralamasında üçüncülüğe yükseldi.

ABD ve Brezilya’nın ardından pandemiden en çok etkilenen üçüncü ülke olan Hindistan’da şimdiye kadar 19,714 kişi hayatını kaybetti.
Hindistan Yeni Vaka 5 Haziran
Kaynak: Worldometers

Zaten Citi ekonomistleri, Bloomberg’in bahsettiği notlarında aşağı yönlü revizyonla ilgili; “Eğrinin düzleştirilmesindeki gecikme, tahmin revizyonumuzun temel nedenlerinden biri oldu” dedi.

Tüketici ve iş dünyasının ikinci çeyrekte düşük kalacağı belirtilen raporda, ekonomik faaliyetin pandemi öncesi seviyelere dönüşü üçüncü çeyrekte gerçekleşecek gibi gözükse de daha önceki ekonomik büyüme oranlarına sürekli dönüşün çok daha uzun sürebileceği eklendi.

Citi’nin tahmini Uluslararası Para Fonu’nun Haziran raporundaki yüzde 4,5’lik ve Goldman Sachs’ın yüzde 5’lik daralma tahmininden sert olsa da bazı kurumların tahmininden yumuşak geldi.

Örneğin ADL, Mayıs ayındaki raporunda Hindistan için yüzde 10,8’lik daralma tahmininde bulunmuştu.

Eski Hindistan Maliye Bakanı Subhash Chandra Garg da kaleme aldığı bir blog yazısında GSYİH’de yüzde 10’luk daralma tahmin etmişti. Hindistan’ın 24 Mart’ta herhangi bir uyarı yapılmadan 21 günlük bir kilitleme altına alındığını ve insanların oldukları yerde mahsur kaldıklarını belirterek, kilitleme stratejisinin hatalı olduğunu savunan Garg, hükümetin teşvik paketini de eleştirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu