Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Tüketici Talebini ve Büyümeyi Artırmak için Daha Fazla Adım Planlıyor

Hükümetin ekonomi danışmanı, Hindistan’ın tüketici talebini artırmak ve büyümeyi desteklemek için daha fazla adım atmayı planladığını söyledi.
Hindistan Tüketici Talebini ve Büyümeyi Artırmak için Daha Fazla Adım Planlıyor
Yorum

Hükümetin önde gelen ekonomi danışmanlarından bir tanesi Cuma günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın bankalar aracılığıyla likidite enjekte etmek ve kişisel vergileri basitleştirmek dahil olmak üzere tüketici talebini artırmak için daha fazla adım atmayı planladığını söyledi.

Hindistan Maliye Bakanlığı’nda Baş Ekonomi Danışmanı olan Krishnamurthy Subramanian, hükümetin yatırım çekmek için kurumlar vergilerini düşürdüğünü ve bu yatırımı desteklemek için tüketici talebini artırmanın yollarını aradığını dile getirdi.

“Kısa vadede, tüketimi artırmak için adımlar atıyoruz, böylece bu tüketimi öngörerek yatırım da artıyor” diyen Subramanian, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Hindistan Tüketim Büyüme Artırma Plan Masadaki önlemlerden birinin, kişisel vergilendirmeyi kolaylaştırmak ve tüm vergi idaresini daha basit hale getirmeyi amaçlamak olduğunu belirtti. Hükümetin ayrıca Hindistan’ın altı yıllık vergi mevzuatını diğer ülkelerin yasalarıyla daha uyumlu hale getirmek için bir görev gücü raporunu düşündüğünü aktardı. Subramanian, hükümetin görev gücünün tavsiyelerini kamuya duyurmayı planladığını da bildirdi.

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, geçtiğimiz ay kurumlar vergisi oranlarını %30’dan %25’e ve yeni üretim şirketleri için %15’e indirmiş ve böylece bazı Asyalı akranlarının önüne geçmişti.

Hindistan Tüketim Büyüme Planlıyor Bu dönüm noktası hareketi, hükümetin tüketicilerin ellerine daha fazla para koymak için kişisel vergilerde benzer kesintileri göz önünde bulundurabileceği yönünde umutları alevlendirmişti. Nitekim işletmelerin desteğini almak isteyen Hindistan Başbakanı da seçimlere hazırlanırken, işletmelerin desteğini almak için vergi reformu taahhüdünde bulunmuştu.

Tüm bunların yanı sıra ortada son yılların en düşük hızında büyüyen bir ekonomi sorunsalı da var. Nisan-Haziran döneminde 2013’ten bu yana en düşük büyümesini kaydeden Hindistan, yüzde 5’lik oranıyla endişeleri artırmıştı. Uluslararası Para Fonu da bu mali yıl için büyüme tahminini yüzde 7’den yüzde 6.1’e düşürmüş ve revizyonuna gerekçe olarak yerel ve küresel talepte yavaşlamayı göstermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu