Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Tüketici Güveni Temmuz’da En Düşük Seviyeye Geriledi

RBI anketi, tüketici güveninin Temmuz’da rekor düşük seviyeye gerilediğini gösterirken bir takım iyimserlik sinyallerine işaret etti. Detaylar şöyle;
Hindistan Tüketici Güveni Temmuz’da En Düşük Seviyeye Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

RBI anketi, tüketici güveninin Temmuz’da rekor düşük seviyeye gerilediğini gösterirken reel GSYİH’nin 2021 mali yılında muhtemelen yüzde 5,8 daralacağını tahmin etti. Repo faiz oranını yüzde 4’te sabit bırakan Hindistan Merkez Bankası, 6 Ağustos’taki açıklamasında 2020-2021 mali yılı için negatif büyümeye işaret etmişti.

Durum kısaca bu şekildeyken Hindistan MB (RBI) anketi de rekor düşük tüketici güvenini ortaya serdi. Bununla birlikte anket gelecek beklentileri endeksinin, olumlu bölgeye geri döndüğünü ve önümüzdeki yıl için toparlanma sinyalleri verdiğini de belirtti.

Ülkedeki tüketici güveni, salgının vurduğu ekonominin aşırı zayıf durumunu yansıtarak Temmuz 2020’de tarihi düşük bir seviyeye geriledi.

Mevcut durum endeksi Temmuz’da 53,8 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi ki bu yıl Mayıs ayındaki endeks de 63,7 idi.
Hindistan Tüketici Güveni Temmuz
Kaynak: RBI

Indian Express’in haberine göre RBI’nın son tüketici güven anketin, geleceğe ilişkin beklentiler endeksinin pozitif bölgeye dönerken bu durum önümüzdeki yıl için iyileşme sinyalleri olduğunu bildirdi. Geleceğe ilişkin beklentiler endeksi Mayıs’taki 97,9’dan Temmuz’da 105,4’e yükselirken durumun gelecek yıl aynı zamanda daha da iyileşebileceğine işaret etti.

RBI anketleri, kilitlenme ortasında ekonomi zorluklarla karşı karşıyayken, fabrikalar kapanırken ve işten çıkarmalar yapılırken gerçekleştirdi. Ankette tüketicinin geçerli ekonomik duruma, istihdam senaryosuna ve kişisel gelire dair algısının Mayıs 2020’dekinden önemli ölçüde daha düşük olduğu görüldü.

Fakat katılımcıların, önceki anket turu ile karşılaştırıldığında bu parametreler hakkında bir şekilde daha iyimser oldukları da anlaşıldı.

Ankete katılanların çoğu son bir yıl boyunca genel harcamalarda artış olurken isteğe bağlı harcamalarda azalma olduğunu söyledi. Zorunlu olmayan harcamaların önümüzdeki yıl da artmasının beklenmediği aktarıldı.

Tüm bunların yanında RBI’nin profesyonel tahmincilerle yaptığı anket, reel GSYİH’nin 2020-21’de yüzde 5,8 küçüleceğini tahmin etti. Enflasyonla ilgili başka bir RBI araştırması da hanehalklarının ortalama enflasyon algısının Temmuz 2020’de Mayıs 2020 anket turuyla karşılaştırıldığında 60 baz puan arttığını gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu