Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan, Tarihindeki En Kötü GSYİH Düşüşüne Hazırlanıyor

Yeni bir rapor Hindistan GSYİH’sinin 2021 mali yılında yüzde 5,3 daralacağını ve bunun tarihin en büyük düşüşü olacağını gösterdi. Detaylar aşağıda,
Hindistan, Tarihindeki En Kötü GSYİH Düşüşüne Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan ekonomisi için arka arkaya gelen karamsar yorumlar arasına bir yenisi daha katıldı. India Ratings and Research tarafından bugün yayımlanan yeni bir raporda GSYİH’nin 2021 mali yılında yüzde 5,3 daralacağı ve bunun tarihin en büyük düşüşü olacağı belirtildi.

Aynı zamanda beklenen düşüşün, 1958, 1966, 1967, 1973, 1980’in ardından Hindistan tarihindeki ekonomik daralmanın altıncı örneği olacağı da eklendi.

Önceki en büyük daralmanın 1980 mali yılında kaydedilen yüzde 5,2’lik daralma olduğunu hatırlatan derecelendirme ajansı India Ratings (Ind-Ra), COVID-19 salgınının neden olduğu bozukluğun ekonomik faaliyetin 2021 mali yılında normale dönmesine izin vermeyeceğini tahmin etti.

Sonuç olarak tüm yıl için daralmanın yanı sıra GSYİH’nin 2021 mali yılının her çeyreğinde daralacağını öngördü.
Hindistan GSYİH 5 Düşüş Yılı
Kaynak: Trading Economics

Bununla birlikte ajans GSYİH büyümesinin, hem yerel hem de küresel ekonomideki normalliğe geri dönüş ve baz etkisiyle 2022 mali yılında yüzde 5-6 aralığında geri döneceğini savundu. Brüt sabit sermaye oluşumunun 2021 mali yılında yüzde 17,6 daralacağı ve yatırım canlanmasının 2022 mali yılının ötesine erteleneceği söylendi.

Dış ortamın, COVID 19 ile ilgili kısıtlamaların yanı sıra birçok gelişmiş ekonominin izlediği ticaret sürtüşmeleri ve korumacı politikalar ile zorlu olmaya devam ettiği vurgulandı.

Ind-Ra, tüm büyük ihracat malları negatif büyümeye yol açacağından 2021 mali yılında mal ihracatının yıllık bazda yüzde 9,4 azalacağını tahmin etti.
India Ratings Hindistan 2021 Mali Yıl Tahmin
Kaynak: India Ratings

Mal ithalatınınsa 2021 mali yılında yıllık bazda %17,4 oranında azalacağı tahmin edildi. Kömür ithalatı; kok ve briketler; ham petrol, altın ve nakliye ürünlerinin de önemli ölçüde düşebileceği söylendi. Sonuç olarak, ticaret açığının 97,7 milyar ABD doları (GSYH’nin %3,9’u) ile dört yılın en düşük seviyesine ve cari işlemler açığının 3,3 trilyon dolara gerileyeceği tahmin edildi.

Ancak 2021 mali yılının ilk çeyreğinde cari işlemler fazlasının verilebileceği eklendi. Tarım, arz yönünden tek parla nokta olarak belirtilirken tarımsal gayrisafi katma değerin 2021 mali yılında yıllık bazda %3,5 artmasının beklendiği dile getirildi.

Perakende ve toptan satış enflasyonunun 2021 mali yılında sırasıyla %3,6 ve %1,2 seviyesinde gerçekleşeceği aktarıldı. 2021’deki enflasyonun büyük ölçüde muson yağmuru, ham petrol başta olmak üzere küresel emtia fiyatları, RBI/hükümet tarafından COVID-19’u hafifletmek için izlenen para/maliye politikaları tarafından yönetileceği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu