Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Sanayi Üretimi Ekim’de %3,6 ile Beklenti Üstü Büyüdü

Hükümet verilerine göre Hindistan sanayi üretimi Ekim’de yüzde 3,6 artışla Şubat’tan bu yana en güçlü kazancını kaydetti.
Hindistan Sanayi Üretimi Ekim’de %3,6 ile Beklenti Üstü Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan sanayi üretimi, Eylül ayının yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 0,5 artışının ardından Ekim ayında yıllık bazda yüzde 3,6 arttı. Rakam, yüzde 1,1’lik piyasa beklentilerinin çok üzerinde geldi. Aynı zamanda uzun bir kilitlemeden sonra daha fazla faaliyet yeniden açılırken Şubat ayındaki pandemi öncesinden bu yana en güçlü kazancı temsil etti.

MOSPI tarafından açıklanan verilere göre imalat, sekiz aydaki ilk artışını kaydederek yüzde 3,5 yükseldi ve elektrik üretimi yüzde 11,2 arttı. Buna karşılık, madencilik yüzde 1,5 oranında küçüldü. Ekim ayında sanayi üretimindeki yüzde 3,6’lık artış, temel olarak imalat ve elektrik üretim sektörlerinin daha iyi performans göstermesinden kaynaklandı.

Ülkenin endüstriyel üretim endeksi (IIP) Ekim ayında yüzde 3,6 artarak 128,5’e yükselirken Ekim 2019’da yüzde 6,6’lık düşüş olmuştu.
Hindistan Sanayi Üretimi
Görsel Kaynak: Trading Economics

Aynı zamanda veriler 2020-21 mali yılında (Nisan-Ekim) şimdiye kadar endüstriyel büyümenin, bir yıl önceki aynı dönemde yaşanan yüzde 0,1’lik artışa kıyasla yüzde 17,5 daraldığını gösterdi.

Ekim ayında elektrik sektörü yıllık bazda yüzde 11,2 artışla 162,2’ye yükselirken, imalat sektörü yüzde 3,5 artışla 130,7’ye ulaştı. Madencilik sektörü ise yüzde 1,5 küçülerek 98’e geriledi. Geçen yılın Ekim ayında imalat sektörü yüzde 5,7 oranında küçülmeye tanık olmuştu.

Aynı dönemde madencilik sektörü yüzde 8 ve elektrik sektörü yüzde 12,2 düşüş kaydetmişti.
Hindistan Sanayi Üretimi Nisan-Ekim Kıyaslama
Kaynak: MOSPI

Şu anda kullanılmış temelli mallar arasında, birincil mal üretimi bu yılın Ekim ayında yüzde 3,3 düşerken sermaye malları yüzde 3,3 büyüdü. Ara mal üretimi yüzde 0,8 arttı ve altyapı/inşaat malzemeleri yüzde 7,8 arttı. Dayanıklı tüketim malları yüzde 17,6, dayanıklı olmayan tüketim malları ise yüzde 7,5 büyüdü.

Bu arada Asya Kalkınma Bankası iyileşme hızlandıkça Hindistan için tahminini yüzde 9 daralmadan yüzde 8 daralmaya çevirdi. Güney Asya’nın tahminini de güncellenen Hindistan görümüyle yüzde 6,8 daralmadan yüzde 6,1 daralmaya revize etti. Nomura da Hindistan’ın 2021’de yüzde 10’luk büyümeyle bölgenin en hızlı büyüyen ekonomisi olacağını öngördü.

The Japan Center for Economic Research (JCER) tarafından yapılan yeni bir araştırma Hindistan’ın mevcut yılda %10’dan fazla düşüş bildirmesini muhtemel gördü.
Hindistan GSYİH Eylül Çeyreği
Kaynak: NSO

Raporunda COVID-19’un 2035’e kadar 15 Asya-Pasifik ekonomisindeki etkisini inceleyen JCER, Hindistan’ın mevcut büyümesinin kayda değer seviyede yavaşlayacağını ancak hızlı bir iyileşme kaydederek 2035’te yüzde 5 büyüme elde edebileceğini tahmin etti. Temel senaryosunda Hindistan’ın 2033’e kadar, ekonomik ölçeği açısından Japonya’yı geride bırakacağını ancak kişi başına gelirinin 2035’e kadar üst orta gelir düzeyine ulaşamayacağını bildirdi.

Aynı zamanda şu anda salgının bir son bulmayacağını tahmin ettiği ülkelerden birinin Hindistan olduğunu ekledi. Dünyanın ikinci en kalabalık ülkesi olan Hindistan, son verilere göre Covid-19’dan en çok etkilenen ikinci ülke olmaya devam ediyor. Worldometer verilerine göre toplam vaka sayısının 9 milyon 800 bini aştığı Hindistan’da şimdiye kadar 142 bin 259 kişi hayatını kaybetti. 10 Aralık’ta rapor edilen yeni günlük vaka sayısı 34 bin 666 olmuş.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu