Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Merkez Bankası Yeni Başkanı Önderliğindeki Faiz İndirimi ile Şaşırttı!

Hindistan Merkez Bankası, yeni lideri önderliğinde bugün beklenmedik şekilde faiz indirime gitti. Detaylar aşağıda;
Hindistan Merkez Bankası Yeni Başkanı Önderliğindeki Faiz İndirimi ile Şaşırttı!
Yorum

Aralık ayında lideri Urjit Patel’in istifasıyla piyasaları endişelendiren Hindistan Merkez Bankası, 24 saat içinde yeni başkanını bulmasıyla da şaşkınlık yaratmıştı. Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das’ın önderliğinde ilk faiz kararını açıklayan kurum, bugün beklenmedik şekilde faiz indirimine gittiğini duyurdu. 2018’in son toplantısında beklentilerle doğru orantılı olarak faiz oranlarını değiştirmediğini bildiren RBI, yeni gelen açıklamaya göre Ağustos 2017’den bu yana ilk kez politika faiz oranını indirdi.

Banka politika faizinde 25 baz puanlık indirime giderek yüzde oranını 6.25 seviyesine çekti ve kurum politika duruşunu Ekim’de açıklanan ayarlı sıkılaştırmadan nötre döndürme kararı aldı. Şahin duruşunu terk eden Hindistan Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu üç günlük politika inceleme toplantılarının ardından aldığı kararla ekonomistleri şaşırttı.

Nitekim Bloomberg’in anketine katılan 43 ekonomistin 32’si politika faizinin yüzde 6.5’te sabit tutulacağını öngörmüştü.

Hindistan Merkez Bankası  Faiz İndirim Ekonomistleri Şaşırttı Geri alan 11 ekonomist ise 25 baz puanlı indirime gidileceğini tahmin etmişti. Öte yandan, Hindistan’daki yerel faiz oranları Asya’daki en yüksek oranlar arasındaydı ve Ağustos 2017’den bu yana politika faizinde ilk indirim için çağrılar giderek artırıyordu. Yine de seçim öncesinde gelen indirim kararı büyük şaşkınlık yarattı. Ayriyeten Hindistan Merkez Bankası’nın 7 Şubat’ta faiz oranlarını düşürerek Başbakan Narendra Modi’ye sürpriz bir destek verdiği de söylendi.

Sonuçta Urjit Patel’in hükümetin faiz oranlarına müdahale etmek istemesi gerekçesiyle Modi yönetimiyle anlaşmazlık yaşadığı ve bu nedenle istifa ettiği öne sürülüyordu.

Hindistan Merkez Bankası Modi Hükümet Baskısı Kaynaklarda, hükümetin ekonomiyi teşvik etmek için oranları düşürme hususundaki isteksizliği de dahil Hindistan Merkez Bankası ile alakalı pek çok konuda memnuniyetsizlik yaşadığı yazılmıştı. Öyle ki Hindistan Maliye Bakanlığı’nın Modi’nin ikinci dönem için aday olacağı Mayıs ayındaki seçimlerden önce büyümeyi desteklemeye yönelik politikaları yürürlüğe koyması için bankaya baskı yaptığı bildirilmişti.

Çarşamba günü Modi’nin kilit bir ekonomik danışmanı da RBI’ya tüketimin ve yatırımın artırılmasına yardımcı olmak amacıyla indirim yapması için çağrıda bulunmuştu. Devlet düşünce kuruluşu NITI Aayog’un başkan yardımcısı Rajiv Kumar da bankanın daha yüksek büyüme oranlarını teşvik etmek için harekete geçmesi gerektiğini söylemişti. Tüm bunların yanı sıra Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisindeki borçlanma maliyetlerindeki düşüşte, FED’in ve diğer merkez bankalarının küresel görünüm konusunda giderek daha temkinli hale gelmesi de etkili olabilirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu