Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Merkez Bankası’nın Hükümete Verdiği Milyarlar için Sınırlı Harcama Alanı Var

Hindistan Merkez Bankası’nın Pazartesi günü açıkladığı 1.8 trilyon rupi değerindeki ihtiyat akçesinin nasıl harcanabileceği yorumlandı.
Hindistan Merkez Bankası’nın Hükümete Verdiği Milyarlar için Sınırlı Harcama Alanı Var
Yorum

Hindistan hükümeti, büyümeyi hızlandırmak için mücadele eden ekonominin ortasında merkez bankasından beklenmedik bir kazanç elde etmeye hazırlanıyor. Ancak analistler, bu parayı harcamak için sınırlı bir alanın olduğunu savunuyorlar.

Hindistan Merkez Bankası Pazartesi günü, 30 Haziran 2019’da sona eren yıl için Yeni Delhi’ye 1.76 trilyon Hint rupisi transfer edeceğini duyurdu. Ve Hindistan’ın onayladığı Bimal Jalan Komitesi’nin ihtiyat akçesi, pazarın beklentilerinin üzerine çıkmıştı.

RBI’nın bu haftaki hamlesinin Modi hükümetine bir miktar rahatlık sağlayacağı söylense de hükümetin mali açıkları finanse etmek için merkez bankası rezervlerine girmesi eleştirilere yol açtı.

Hindistan Merkez Bankası’nın Hükümete Bir Miktar Rahatlama Bir tarafta Hindistan’ın son çeyrekte önemli ölçüde yavaşlamış olan büyümeyi desteklemek için politikalara ihtiyacı varken diğer tarafta cari yıl için belirlenen yüzde 3.3’lük mali açık hedefini koruması ya da ülkedeki yatırımcı güvenini zedelemesi gerekiyor. Hükümet, 31 Mart 2020’de sona eren yıl için merkez bankasından temettü olarak 900 milyar rupiyi bütçeleştirmişti.

Citi analistleri merkez bankasının halihazırda ödediği ara temettüyü hesaba katarak, hükümetin yaklaşık 576 milyar Hint rupisi değerinde ek kazanç sağlayacağını öngördü.

Citi Analist Hindistan Merkez Bankası Temettü Ek Kazanç Analistler ayrıca Pazartesi günkü ihtiyat akçesi duyurusunun, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu tür büyük bir transfer için olasılığı yok ettiğini belirtti. Hükümetin temettüyü ek harcama planlarını finanse etmek ya da tam yıl borçlanmalarını yeniden ölçeklendirmek yerine tahmini bütçeli vergi gelirlerindeki açığı kapatmak için kullanacağı bildirildi.

Societe Generale ekonomisti Kunal Kundu da Salı günkü notunda, hükümetin Hindistan Merkez Bankası’ndan finansal yükümlülüklerini yerine getirebilmek için yardım istediğini aktardı.

Geçen hafta hükümetin açıkladığı tedbirlere değinen analist, bunların durgun ekonomiye çok fazla destek vermeyeceğini vurguladı.

Modi Tedbirler Ekonomi Fazla Desteklemeyecek Nomura da Pazartesi günü; “Hükümetin bu fazlalığı, düşen büyümeye tepki olarak ilave mali uyarıcı için kullanabileceğine dair raporlar olsa da biz bunun için alanın sınırlı olduğuna inanıyoruz” dedi. Temettü fazlalıklarından elde edilen kazançların uyarıcı önlemler açıklamak yerine gelir açığınu kapatmak için kullanılacağını aktardı.

Citi analistleri de transferin hemen yapılması ve Yeni Delhi’nin paranın bir bölümünü ödenmemiş alacaklar ve mal ve hizmet vergi iadeleri için kullanması durumunda, sistemdeki likiditenin daha da iyileşeceğini tahmin etti. Sonucunda da bunun mali yılın ikinci yarısında likiditeyi artırmak için merkez bankasının açık piyasa işlemlerini uygulama ihtiyacını azaltabileceği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu