Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kurumun Bağımsızlığını Savunan Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İstifasını Verdi!

Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Viral Acharya’nın görev süresinin sona ermesinden altı ay önce istifa ettiği açıklandı. İşte detaylar;
Kurumun Bağımsızlığını Savunan Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İstifasını Verdi!
Yorum

Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Viral Acharya’nın kişisel nedenlerden ötürü görev süresinin sona ermesinden altı ay önce istifa ettiği açıklandı. Kurum tarafından doğrulanan haber, dünya çapındaki merkez bankalarının bağımsızlıkları hakkındaki endişeler üzerine geldi.

Öte yandan Acharya’nın ayrılışının şaşırtıcı olmadığı çünkü kendisinin daha önce Başbakan Narendra Modi’nin hükümeti ile bağımsızlığın aşınması hakkında anlaşmazlık yaşadığı öne sürüldü.

Acharya, kurumun bağımsızlığını sarsmanın potansiyel olarak felaket getireceğini söylemiş, otoritenin politikalarını gevşetmesini ve güçlerini azaltmasını istediği için hükümete direndiğini dile getirmişti.

Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İstifasını Verdi!Hindistan Merkez Bankası Başkanı Urjit Patel ile hükümet arasındaki gerilimi kamuya yansıtan bu açıklamalardan kısa süre sonra da Patel istifasını vermişti. Tüm bu nedenlerden dolayı
Acharya’nın süresi sona ermeden görevden ayrılması şaşırtmadı. Acharya’nın istifası ekonomistlere göre aynı zamanda RBI’nın para politikası konusunda daha güvercin tonlu duracağı ve faiz
oranlarını düşürmeye istekli olacağı anlamına geldi.

Para politikasına ve döviz piyasalarına bakan bölümlerden sorumlu olan Acharya, enflasyon hususundaki şahin tavırlarıyla biliniyordu.

Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Görev Süresi Dolmadan İstifasını Verdi!RBI konuyla ilgili açıklamasında, Acharya’nın kaçınılmaz kişisel durumlardan dolayı 23 Temmuz’dan sonra göreve devam edemeyeceğini bildiren istifa mektubunu birkaç hafta önce sunduğunu belirtti. Mektubundan çıkacak sonucun yetkili otorite tarafından tetkik edildiği de eklendi. The Business Standard’ın haberinde Acharya’nın istifa ettiği ve New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi’ne gelecek yılın Şubat’ı yerine Ağustos’ta geri döneceği yazıldı.

Tüm bunların yanında Acharya’nın istifasının Urjit Patel’in Aralık’taki istifasından bu yana bir olasılık olarak görüldüğü de hatırlatıldı. Söz konusu ayrılığın Narendra Modi liderliğindeki hükümet altında istifa eden üçüncü önemli üst düzey merkez bankası yetkilisinin istifasını temsil ettiği de söylendi.

Merkez bankasının bağımsızlığına duyulan ihtiyacı sert bir şekilde savunmasıyla tanınan Acharya, bir dizi konuda hükümetle tartışma yaşamıştı. Ekim ayındaki bir konuşmasında merkez bankasının bağımsızlığını baltalama riskinin potansiyel olarak felaket olduğunu ve düşüncesiz hareketlerin sermaye piyasalarında güven krizini tetikleyebileceğini dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu