Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Merkez Bankası Büyümeyi Hızlandırmak için 35 BP İndirim Yaptı

Büyümeyi hızlandırmak isteyen Hindistan Merkez Bankası, bunun için oranları 35 baz puan düşürdü. İşte detaylar;
Hindistan Merkez Bankası Büyümeyi Hızlandırmak için 35 BP İndirim Yaptı
Yorum

Hindistan Merkez Bankası, bugün beş yıldaki en yavaş hızıyla büyüyen ekonomisini destekleme çabalarını genişletmek için ılımlı enflasyondan faydalanarak faiz oranlarını 35 baz puan düşürdü.

6 üyeli Para Politikası Komitesi, repo oranını 35 baz puan indirerek yüzde 5.40’a çekti ki rakam Reuters analistlerinin 25 baz puanlık indiriminden daha yüksek gerçekleşti. Ters repo oranı ise yüzde 5.15’e düşürüldü. Dört komite ütesi 35 baz puanlık indirim için oy kullanırken iki üye 25 baz puanlık indirim için el kaldırdı.

Yine de tüm üyeler, ekonomiyi desteklemek için kolay para politikası duruşunu korumak için oy kullandı.

Hindistan Merkez Bankası Kolay Para Politikası Komite; “Geçmiş faiz indirimleri kademeli olarak reel ekonomiye aktarılıyor olsa da tehlike arz etmeyen enflasyon görünümü, negatif çıktı açığını kapatmaya yönelik politika eylemi için alan yaratıyor. Toplam talebi, özellikle de özel yatırımı destekleyerek büyüme endişelerini ele almak, enflasyon emri ile tutarlı kalırken bu noktada en yüksek öncelik olarak farz ediliyor” dedi. Politika büyük ölçüde beklentiler doğrultusunda olduğundan piyasalar çok az değişti. İlanın öncesinde Hint rupisi dolar karşısında 70.90 seviyesinde sabit kaldı.

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, geçen hafta verdiği bir demeçte merkez bankasından zayıf ekonomiyi desteklemek için önemli bir indirim görmek istediğini söylemişti.

Hindistan Merkez Bankası 35 BP İndirim YaptıPazartesi günü de Nirmala Sitharaman, hükümetin işletme liderlerinden girdi aldıktan sonra ekonominin durumunu oldukça hızlı bir şekilde iyileştirmek için adımlar atmayı planladığını söyledi. Diğer taraftan RBI, bugün ekonomik büyüme tahminini yüzde 7’den yüzde 6.9’a düşürdü ve enflasyonun 12 aylık süre boyunca hedef içinde kalmasını beklediğini açıkladı.

Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisi, Ocak-Mart çeyreğinde yıllık ortalama %5.8 oranında, beklenenden daha yavaş büyüdü. Mumbai’de bir şirketin sabit gelir başkanı olan R Sivakumar, Çarşamba günkü kararın beklenmeyen bileşeninin 35 baz puanlık kesim olduğunu, bunun normal olan 25 ya da 50’lik değişimlerin aksine olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu