Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demirel: Türk Vatandaşlığı Başvurularında Bağış Şartı Aranmalı

Henley&Partners Türkiye Direktörü Burak Demirel, Türk vatandaşlığı başvurularında bağış şartının aranması için öneride bulundu. Detaylar haberde...
Demirel: Türk Vatandaşlığı Başvurularında Bağış Şartı Aranmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türk vatandaşları  ABD, AB, Çin ve Latin Amerika gibi ülkelere yönelik vize sürecinde sorunlar yaşıyor. Bu sorunlar yatırım yoluyla yabancı vatandaşlık başvurularını etkiledi. Uluslararası oturum ve vatandaşlık danışmanlığı şirketi Henley&Partners Türkiye Direktörü Burak Demirel konuya yönelik yaptığı değerlendirmede yatırım yoluyla Türk vatandaşlığı başvurularında bağış şartı aranmasını önerdi.

Ekonomim gazetesine konuşan Demirel, oturum ve vatandaşlık konusunda varlıklı ailelere danışmanlık yaptıklarını aktardı.

Türk vatandaşların yurt dışı eğitim ve iş seyahatlerine yönelik vize başvurularında yaşanan sıkıntılar nedeniyle riskleri azaltmak için yurt dışı oturum ve vatandaşlık programlarına talep gösterdiğini söyledi.

Türk vatandaşlığı başvurularında bağış şartı aranabileceğini söyleyen Demirel, bunu Tayland ve Karadağ gibi ülkelerin uyguladığını söyledi.

Tayland ve Karadağ gibi ülkelerin yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık başvurularında bağış şartı aradığını aktardı. Tayland’da oturum izni almak için yaklaşık 20 bin dolarlık bağış şartı bulunduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Yatırımın kalıcılığı ve karşılığı açısından Türkiye’de de bu sistem uygulanabileceğini bildirdi.

Demirel, ayrıca Türkiye’deki vatandaşlık sektörünün tahmini büyüklüğünün 2022’de 3-4 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Geçen yılın son ayında Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, yürürlüğe girmişti. Yönetmelikte yer alan ‘döviz tutarındaki taşınmazı’ ibaresi ‘döviz tutarındaki kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş ya da üzerinde yapı bulunan arsa vasıflı taşınmazı’ şekilde değiştirilmişti.

Arsa karşılığında vatandaşlık verilmesi durumunun çok önemli sorunları beraberinde getireceği belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.