Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Maliye Bakanı İkinci Yarıda Daha İyi Büyüme Umuyor

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Cuma günü yaptığı açıklamada mali yılın ikinci yarısında büyümenin daha iyi olacağını umduğunu söyledi.
Hindistan Maliye Bakanı İkinci Yarıda Daha İyi Büyüme Umuyor
Yorum

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ekonomideki yavaşlamanın dibe vuru vurmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu ancak mali yılın ikinci yarısındaki büyümenin daha iyi olacağını umduğunu belirtti.

Sitharaman Cuma günü yaptığı açıklamada şirketlerin Eylül ayında duyurulan kurumlar vergisi kesintilerine cevap olarak yeni yatırımlar planladıklarını da belirtti. Büyümenin ikinci yarıda daha
iyi olmasını bekleyip istemediğini sorulduğunda ise Sitharaman; “Bunu önceden tahmin edemeyebilirim, ancak umuyorum ki daha iyi olacaktır” dedi.

İkinci çeyrek için GSYİH büyümesi bu ayın sonuna doğru bekleniyor ve yakın tarihli bir SBI raporu bunun yüzde 4.2 olabileceğini öngördü.

Hindistan İkinci Çeyrek Bekleniyor Shitmaran ise iyimser açıklamalarıyla gündeme geldi. Gerçek yatırımların gerçekleşmesinin biraz zaman alabileceğini aktaran Hindistan Maliye Bakanı Sitharaman, şirketler tarafından dikkate alınan hususlar olduğunu belirtti.

“Gerçek yatırımların gerçekleşmesi biraz zaman alabilir. Emlak Fonu kapsamında yardım için dört projeyle üç şehir belirlendi.” dedi. Bankacılık dışı finansal kurumlara yapılan likidite artırımlarında, kamu sektörü bankalarının AAA dereceli bankacılık dışı finansal kurumlara fon sağladığını ancak AA dereceli bankacılık dışı finansal kurumların fon konularında kendisine danıştığını bildirdi.

Hindistan Merkez Bankası ve kamu sektörü bankalarından AAA dereceli olmayan bankacılık dışı finansal kurumlara verilen fonlar hakkında detaylar istediğini dile getirdi.

Hindistan Maliye Bakanı Bankacılık Dışı Finans Kurumu Açıklaması İlaveten hükümetin, ekonomik büyümeyi yüzde 5’lik 16 yılın en düşük hızından canlandırmak için Ağustos ayından bu yana pek çok adım attığını vurguladı. Ülkenin telekomünikasyon sektörü üzerindeki strese ilişkin endişelerden de bahseden Shitmaran, hükümetin finansal sürdürülemezlik nedeniyle hiçbir şirketin operasyonlarını durdurmadığından emin olma niyetinde olduğunu kaydetti.

“Hiçbir şirketin operasyonlarını kapatmasını istemiyoruz. Herkesin gelişmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı. Hindistan’ın Vodafone Idea Ltd ile Bharti Airtel Ltd şirketlerinden gelen mali yardım taleplerini değerlendirdiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu