Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisi Nisan-Haziran Döneminde Tarihi Düşüş Yaşayacak

Barclays raporu, uzun süreli kilitlemelerin Hindistan ekonomisine eşi benzeri olmayan bir darbe indirdiğini belirterek 2020 mali yılının ilk çeyreği için geniş tabanlı bir düşüş öngördü.
Hindistan Ekonomisi Nisan-Haziran Döneminde Tarihi Düşüş Yaşayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Barclays Baş Hindistan Ekonomisti Rahul Bajoria, Hindistan ekonomisinin koronavirüs pandemisinin neden olduğu kilitlenmelerin etkisiyle Nisan-Haziran döneminde yüzde 25,5 küçülmesinin beklendiğini söyledi.

The Financial Express’in haberine göre Barclays ekonomisti, 31 Ağustos’ta açıklanacak Nisan-Haziran dönemi verilerinin (2020-21 mali yılının ilk çeyreği) ekonominin eşi benzeri görülmemiş bir darbe aldığını doğrulayacak gibi göründüğünü belirtti.

Hindistan Hükümeti Maliye Bakanlığı Baş Ekonomik Danışmanı Sanjeev Sanyal da geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada GSYİH’nin ilk iki çeyrekte büyük darbe alacağını söylemişti.

Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi, Ocak-Mart dönemini ifade eden 2019-2020’nin dördüncü çeyreğinde ise yüzde 3,1 büyümüştü.

Bununla birlikte Ocak-Mart döneminin GSYİH büyümesi, sadece bir haftalık karantina dönemini içeriyordu. Nisan-Haziran dönemine ise gerek yerel gerek ulusal çapta karantinalar hakimdi. İşte bu nedenle söz konusu dönemde ekonominin nasıl ilerlediği fazlasıyla merak ediliyor.

Barclays raporu da Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisinin mevcut mali yılın ilk çeyreğinde benzersiz bir düşüş bildireceğini öne sürdü. Yüzde 25,5’lik küçülme tahmin eden Barclays, bu dönemde neredeyse tüm ekonomik faaliyetlerin durma noktasına geldiğini hatırlattı.

Kırsal ekonomi, hükümet harcamaları ve temel ihtiyaçların, bazı daralmaları hafifleten yegane sektörler olacağını ekledi.
Hindistan Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Indian Express’ten Harish Damodaran da ikinci çeyrek için “GSYİH daralırken tarım sektörü ilk kez büyümeye hazırlanıyor” demişti.

Bununla birlikte Barclays raporu Haziran ayında ülke çapındaki kilitlenmeden çıkılırken güç ve yakıt tüketimi, nakliye gibi bazı göstergeler yavaş ve istikrarlı bir şekilde normalleşmeye başlasa bile büyümenin Aralık çeyreğine kadar geri dönmesinin muhtemel olmadığını öngördü.

Ayrıca salgın sırasında hükümet tüketimindeki artışın, neredeyse tüm diğer harcama segmentlerinde neredeyse fiyasko olan bir düşüşü hafifletmesinin olası görünmediğini belirtti.

İşletmeler ve endüstri üzerinde artan belirsizlik göz önüne alındığında Barclays, Aralık çeyreği için GSYİH tahminlerini yüzde 8’lik bir daralmaya ve tam mali için yüzde 6’lık daralmaya indirdi. Öte yandan, sektör bazında Barclays ilk çeyrekte inşaatın yüzde 48, ticaretin yüzde 40, imalatın yüzde 45 ve finans hizmetlerinin yüzde 20 daralacağını tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu