Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisi Mart Çeyreğinde %1,6 Büyüdü

Ocal-Mart 2021 dönemini ifade eden Hindistan'ın dördüncü mali çeyreğinde ekonomi büyüme kaydetti.
Hindistan Ekonomisi Mart Çeyreğinde %1,6 Büyüdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistan Bakanlığı Ministry of Statistics and Programme Implementation (MOSPI) 2021’in ilk çeyreği için gayri safi yurt içi hasıla büyüme verilerini açıkladı.

Buna göre 2020’nin son üç ayında yıllık bazda yüzde 0,5 büyüyen Hindistan ekonomisi, Mart ayında sona eren çeyrekte yüzde 1,6 büyüme kaydetti.

Yıkıcı koronavirüs dalgalarıyla mücadele eden ülkeye ilişkin büyüme beklentileri yüzde 1’e artış yönündeydi.

Beklentileri aşan büyümeyle Hindistan ekonomisi ikinci ardışık çeyrekte artış bildirdi.
Hindistan GSYİH Ocak-Mart
Kaynak: Trading Economics

Aynı zamanda bugünkü verilere göre Hindistan’ın altyapı çıktısı Nisan ayında bir önceki yıla göre yüzde 56,1 arttı.

Sanayi üretiminin yaklaşık %40’ını oluşturan Nisan ayındaki altyapı üretimi, geçen yılın aynı dönemindeki sıkı kilitleme nedeniyle yıllık bazda keskin bir artış bildirdi.

Diğer taraftan Hindistan’ın 31 Mart’ta sona eren 2020-21 mali açığı ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 9,3’ü olarak gerçekleşti.

OECD de bugünkü raporunda Hindistan’ın 2021’de en hızlı büyüyen G20 ekonomisi olacağını tahmin ederken aynı zamanda kriz öncesi G20 trendinden en uzak ülke olacağını söyledi.

2022 mali yılında Hindistan için GSYİH büyüme tahminini yüzde 12,6’dan yüzde 9,9’a düşürdü. Nedeni ise Covid-in ikinci dalgasının Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisinde ortaya çıkan ekonomik toparlanmayı durdurması oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu