Yatırım yapmaya başla!

Hindistan Ekonomisi için Çift Haneli Düşüş Beklentileri Artıyor

Artan Covid vakaları ve ikinci çeyrekteki rekor küçülmenin ardından Hindistan ekonomisi için görünüm giderek kararıyor. Çift haneli düşüş beklentileri daha da çoğalacağa benziyor.
Hindistan Ekonomisi için Çift Haneli Düşüş Beklentileri Artıyor

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 23,9 düşerek G20 arasında en kötü darbeyi alan Hindistan ekonomisindeki sular durulmuyor. ADB’nin 2Ç20’de GSYİH’sindeki düşüşe atıfta bulunarak 2021 mali yılı için yüzde 9 daralma öngördüğü Hindistan, uzmanlara göre çok daha kötü düşü yaşayacak.

Bloomberg’in haberine göre Hindistan ekonomisi virüs yükseldikçe çift haneli düşüşe doğru ilerliyor. Ekonomisine dair toparlanma beklentileri 5 milyonu aşan Covid vakasıyla daha da kötüye giden Hindistan için Goldman Sachs, 2021 Mart ayına kadar olan mali yılda gayri safi yurtiçi hasılada yüzde 14,8’lik bir daralma tahmininde bulundu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise ekonominin yüzde 10,2 küçüleceğini tahmin etti.

Pandeminin kontrol altına alınamamasıyla, Hindistan’ın Mart ayı sonlarında başlayan dünyanın en katı ve en büyük kilitlenmelerinden birini hafifletmeye başlamasından sonra yavaş yavaş toparlanan iş faaliyetlerinin ve ekonominin temelini oluşturan tüketimin düşeceği belirtildi.

Sonuçta verilere göre yerel virüs vakaları bu hafta 5 milyonu aştı ve ölü sayısı yalnızca ABD ve Brezilya tarafından aşıldı. India Ratings and Research Ekonomisti Sunil Kumar Sinha son raporunda; “küresel olarak ikinci bir enfeksiyon dalgasına tanık olunsa da Hindistan hala ilk enfeksiyon dalgası eğrisini düzleştiremedi” demişti.

Goldman Sachs’ın son büyüme tahmini ise geçen hafta, gayri safi yurtiçi hasılanın bir yıl öncesine göre %23,9 düşmesinin ardından geldi.
Hindistan Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Öte yandan Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das Çarşamba günü bir grup sanayiciye; “Tüm göstergelere göre ekonominin yeniden açılması yönündeki çabalar artan enfeksiyonlarla karşı karşıya kaldıkça, iyileşme muhtemelen kademeli olacak” dedi.

Merkez bankası, para politikası komitesinin faiz oranı kararını açıklayacağı 1 Ekim’de kendi büyüme tahminini yayımlayacağı bilgisi de verildi. Ağustos ayında RBI, ihtiyari eşyalara yapılan özel harcamaların, özellikle ulaşım hizmetleri, ağırlama, eğlence ve kültürel faaliyetlerden bir darbe aldığını söyledi.

Bloomberg ekonomistleri 2021 mali yılında yüzde 10,6’lık bir küçülme, 2022’de toparlanma ve on yılın geri kalan yıllarında virüs durgunluğunun izleri sürdükçe büyüme için daha yavaş bir yol beklediklerini bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum