Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hindistan Ekonomisi 1947’den Bu Yana En Düşük Büyümesini Kaydedebilir

Hindistanlı milyarder N. R. Narayana Murthy, ekonomideki olası düşüş hakkında yaptığı açıklamalarla ülkeye ilişkin mevcut endişeleri daha da artırdı. Tavsiyeleriyle de dikkat çekti.
Hindistan Ekonomisi 1947’den Bu Yana En Düşük Büyümesini Kaydedebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Hindistanlı milyarder iş insanı N. R. Narayana Murthy, ülke ekonomisine dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

NDTV’nin haberine göre online gerçekleştirilen bir etkinliğe katılan Narayana Murthy, koronavirüs pandemisi zemininde, ülkenin GSYİH büyümesinin bağımsızlıktan bu yana en düşük seviyeye bile ulaşabileceğini söyleyerek mevcut korkulara ekledi.

Infosys kurucusu, ekonominin tekrar rayına oturtulması ve insanların virüsle birlikte yaşamaya hazırlıklı olmaları gerektiğini savundu. Ayrıca ülke ekonomisinin her sektöründeki her oyuncunun uygun önlemlerle tam gaz çalışmasına izin verecek yeni bir sistem geliştirmekten bahsetti.

Hindistan GSYİH’sinin en az yüzde 5 küçülmesinin beklendiğini belirten Murthy; “hatta 1947’den, bağımsızlıktan bu yana en düşük GSYİH büyümesine ulaşabileceğimize dair bir korku var” dedi.

Kaldı ki yüzde 5’lik tahminlerin yanında ekonominin çok daha derin bir düşüş kaydedebileceğini öngörenler de olmuştu. Örneğin India Ratings and Research, GSYİH’nin 2021 mali yılında yüzde 5,3 daralacağı ve bunun tarihin en büyük düşüşü olacağını belirtmişti.

Derecelendirme kuruluşu ICRA ise Temmuz ayındaki güncellemesinde önceki yüzde 5’lik daralma tahminini değiştirmiş, artan vakalar ve kilitlenmeler nedeniyle GSYİH’nin yüzde 9,5 daralacağını öngörmüştü. Hindistanlı milyarder de şöyle konuştu:

“Küresel GSYİH düştü. Küresel ticaret küçüldü, küresel seyahat neredeyse yok oldu. Küresel GSYİH’nin yüzde 5 ile yüzde 10 arasında küçülmesi muhtemeldir. “

Murthy, 24 Mart’taki ulusal karatinanun ilk gününden itibaren, insanların üç nedenden ötürü virüsle yaşamaya hazır olmaları gerektiği görüşünde olduğunu belirtti.
Hindistan Toplam Vaka
Kaynak: Worldometers

Bunlar; aşının bulunmaması, koronavirüs tedavisinin olmaması ve ekonominin durma noktasına getirilemeyecek olmasıydı. Mümkün olan en erken aşının ülkede altı ila dokuz ay arasında geçerli olabilecek Oxford Üniversite’sinden geleceğini aktaran milyarder; bununla birlikte günde 10 milyon insan aşılanabilse bile tüm Hindistanlıları aşılamanın 140 gün süreceğini söyledi.

“Ekonomiyi durduramayız. Toplamda 140 milyon işçi bu virüsten etkilendi. Yani akıllılık yeni bir normali tanımlamada. Bu normal, dünya üzerinde hareket ederken ve virüsle savaşırken ekonomimizin büyümesine izin vermelidir.”

Mevcut durumla başa çıkmak için yeni bir sistem geliştirmeye vurgu yaparak, , bir aşı mevcut olduğunda herkesi aşılamak için bir sağlık altyapısı oluşturma ve yeni virüsün tedavisi için çalışmanın üzerini çizdi. Ekonomiyi tekrar rayına oturtmak için, Infosys kurucusu, köylerine geri dönen 140 milyon göçmen işçiyi, çoğunlukla kentsel Hindistan’da iş yerlerine geri getirmeyi önerdi.

İkinci tavsiyesi, hastane yataklarının sayısını artırmak ve bunlarla ilgilenmek için ekipman eklemek oldu. 74 yaşındaki teknoloji lideri ayrıca evden çalışma modelini kullanamayan şirketler için altyapı tesisleri sağlanması ve yasaların değiştirilmesini, işletmelerin ve halkın 24 saat etkinliği için toplu taşıma ve kamu güvenliği olanaklarının artırılmasını önerdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu