Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB’nin GSYİH Tahmini Düşürdüğü Hindistan, AIIB ile Anlaşma İmzaladı

Asya Kalkınma Bankası tarafından büyüme tahmini düşürülen Hindistan, AIIB ile 750 milyon dolarlık anlaşma imzalandı. Detaylar aşağıda;
ADB’nin GSYİH Tahmini Düşürdüğü Hindistan, AIIB ile Anlaşma İmzaladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Mart’ta sona eren 2020 mali yılında yüzde 4,2 büyüme ile 1 yılın en düşük seviyesini kaydeden Hindistan, diğer ekonomiler gibi Covid-19 nedeniyle zor günler yaşıyor.

Birçok kurum tarafından büyüme görünümü düşürülen Hindistan için son aşağı yönlü revizyon bu hafta Asya Kalkınma Bankası’ndan geldi.

Asya Kalkınma Bankası’ndan (ADB) gelen yeni tahmin dizisinde bölgenin bu yıl sadece yüzde 0,1 büyüme kaydedeceği belirtilirken çoğu ülke için öngörüler eksiye düşürülmüştü.

Nisan’da yayımladığı Asya Kalkınma Görünümü‘nde (ADO) Hindistan için yüzde 4 büyüme tahmininde bulunan kurum, yaptığı değişiklikte rakamı eksi 4’e çevirdi.
Asya Kalkınma Bankası Hindistan GSYİH Tahmin Düşürdü
Kaynak: ADB

ADB, tahminine ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Satın alma yöneticileri endeksleri gibi yüksek frekanslı göstergeler, Nisan ayında kasvetli görünümü yansıtarak tüm zamanların en düşük seviyelerine geriledi. Göçmen işçiler şehirlerde işlerini kaybettikten sonra köylerine döndüler ve kısıtlama önlemleri gevşetildikten sonra bile geri dönüşler çok yavaş olacaktır. GSYİH’nin 2021 mali yılında %5 oranında toparlanmadan önce 2020 mali yılında %4 daralması bekleniyor.”

Hindistan hükümeti bu revizyonun üzerinden çok geçmeden Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 750 milyon ABD Doları değerinde bir anlaşma imzaladı.

Hindistan Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yapılan anlaşmanın amacı Hindistan’ın COVID-19 salgınının yoksul ve savunmasız hane halkları üzerindeki olumsuz etkilerine yanıtını güçlendirmesine yardım etmekti.

Bunun AIIB’den Hindistan’a ilk bütçe destek programı olduğu belirtilirken tam zamanında gelen mali desteğin hükümetin COVID-19 Acil Müdahale Programı’nın uygulanmasına yardım edeceği söylendi.

AIIB’den D.J. Pandian, bankanın Hindistan’a desteğinin ülke ekonomisinin beşeri sermayesi dahil üretken kapasitesine uzun vadeli zarar gelmesini önlemek amacıyla ekonomik dayanıklılık sağlamayı amaçladığını dile getirdi.

Bu arada ülkedeki koronavirüs tablosuna bakıldığında Hindistan’ın 400 bin üzeri vakayla dördüncü sırada yer aldığı görülüyor.
Hindistan 19 Haziran Yeni Vaka
Kaynak: Worldometer

Indian Express de bugünkü haberinde Delhi’nin şu anda 27.500’den fazla aktif vakası olduğunu ve bunların yaklaşık 10.500’ünün ev karantinasında olduğunu yazdı. Son bir hafta içinde Delhi’nin koronavirüs salgınının yayılmasını kontrol altına alma çabalarında en büyük endişe noktalarından biri haline geldiği ve çok sayıda vaka ile ölüm bildirdiği söylendi.

Eyaletin son bir hafta içinde 53.216 vaka yükünün neredeyse üçte biri olan 16.292 yeni enfeksiyon vakasını barındırdığı vurgulandı.

Bu süre zarfında, çoğu daha önce gerçekleşen ancak sayılmayan 800’den fazla ölüm rapor edildi. Aynı dönemde yalnızca Maharaştra’nın daha fazla vaka ve ölüm bildirdiğinin üzeri çizildi. Ancak Maharaştra’nın büyüme hızı çok yavaşken Delhi en hızlı büyüyen eyaletlerden bir tanesiydi.

Toplam vaka sıralamasında ise ilk üçte sırasıyla Maharaştra, Tamil Nadu, Delhi yer aldı. Tamil Nadu Eyaleti Başbakanı K Palaniswami, bugün 30 Haziran’dan sonra kilitleme süresini uzatma şansının olmadığını söyledi. Kilitlemenin yollardaki bir hız kesici gibi olduğunu dile getiren yetkili, hız kesicilerin kazaların olmasını önlerken kilitlemenin koronavirüsün yayılmasını önlediğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu