Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Himmeti, ABD’nin İran Merkez Bankası’na Yaptırımına Karşı Ülkesine Güveniyor!

İran Merkez Bankası Başkanı Himmeti, ABD tarafından yeni açıklanan yaptırımlara yönelik bazı açıklamalarda bulundu.
Himmeti, ABD’nin İran Merkez Bankası’na Yaptırımına Karşı Ülkesine Güveniyor!
Yorum

ABD Hazine Bakanlığı tarafından; İran Merkez Bankası, İran Ulusal Kalkınma Fonu ve askeri malzeme alışverişlerinin finansal ticareti için kullanılan Etemd Tejarate Pars isimli şirkete yönelik yaptırım uygulama kararı alınmıştı.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, ABD tarafından ülkeye yöneltilen yeni yaptırım açıklamalarını ülkenin devlet medyasında değerlendirdi. ABD’nin İran Merkez Bankası’na yeniden yaptırım uygulamasının “ABD’nin baskı aracı bulma konusunda zayıflığının” bir göstergesi olduğunu öne sürdü.

Himmeti, İran ekonomisinin her türlü yaptırımlara karşı güçlü duruşunu koruduğunu ve bunun kanıtlandığını vurguladı.

İran Ekonomisi Yaptırımlara Karşı GüçlüArdından konuyu İran Merkez Bankası’na uygulanması söz konusu olan yaptırımlara getiren Himmeti, ABD’yi bu konuda “elinin boş olmasıyla” eleştirdi. Yani Himmeti’ye göre ABD İran’a yaptırım konusunda yetersiz olduğu için bu tarz yöntemlere başvuruyor.

ABD’nin uygulamaya kalkıştığı yaptırımlarda her seferinde daha başarısız olduğunu anımsatan Himmeti, ülkeyi bu kez daha güçsüz olarak değerlendiriyor.

Açıklamalarını sürdüren Himmeti, son zamanlarda İran Merkez Bankası’nın oldukça başarılı işler yaptığını ve piyasadaki istikrarı koruduğunu belirtti.

İran MB İstikrarı KoruyorBu noktada İran’ın ticaret ve bütün mali işlemlerini gerçekleştirdiği kanallara ABD’nin yaptırım uygulamasının mümkün olmadığını dile getiren Himmeti, ülkesinin ekonomik gücüne oldukça güvendiğini hissettirdi.

Diğer taraftan ABD tarafından bugün alınan İran’a yaptırım kararına yönelik yapılan açıklamada, İran Merkez Bankası’nın İran Devrim Muhafızlarına, buraya bağlı olan Kudüs gücüne ve bunun yanında terörist ilişkilerine milyarlarca dolar sağladığı özellikle belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise söz konusu yaptırımlara yönelik kaydettiği açıklamalarında İran tarafından geçen hafta Suudi Arabistan’a düzenlenen yaptırımların küstah ve kabul edilemez olduğu vurgulandı. Ardından söz konusu bu yaptırımlarla birlikte İran’ın tüm fonlarının durdurulacağını bildirdi.

Başkan Donald Trump ise İran’a uygulanan bu yaptırımlar hakkında, şimdiye kadar bir ülkeye uygulanan en büyük yaptırımlar olduğunu ve ülkenin en üst düzey yetkilileri alacağını bildirdi. Mnuchin’in ilerleyen zamanlarda yaptırımların detaylarına yönelik açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu