Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

HES’lerin Yaptığı Üretim Türkiye Ekonomisine 174 Milyar Liralık Katkı Sağladı

Hidro Elektrik Santrallerinde (HES) 17 yıldır üretilen elektrik Türkiye ekonomisine 174 milyar lira tutarında katkı sağladı.
HES’lerin Yaptığı Üretim Türkiye Ekonomisine 174 Milyar Liralık Katkı Sağladı
Yorum

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) son 17 yıl içinde hizmete aldığı 553 adet Hidro Elektrik Santrali’nde (HES) bu zamana kadar 667 milyar kilovatsaat elektrik üretimi gerçekleştirildi. Bu süre içinde HES’lerin Türkiye ekonomisine 174 milyar lira tutarında katkı sağladığı öğrenildi.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren DSİ Genel Müdür Mevlüt Aydın, Türkiye’de elektriğin sigortasının hidroelektrik enerjisi olduğunu söyledi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt AydınEnerjideki dışa bağımlılığının azaltılmasının Türkiye için önemine dikkat çeken Aydın, ülke olarak su kaynakları yönünden oldukça zengin olmamıza rağmen bunları değerlendirme konusunda yeterli seviyede olmadığımızı söyledi.

Türkiye’nin enerji sektöründe dışa bağımlılığını azaltmak açısından yerli kaynak kullanımını artırmanın önemine vurgu yapan Aydın, bir an önce bu uygulamanın devreye sokulmasından yana olduğunu ve bu kapsamda gereken çabanın gösterileceğini bildirdi. Yerli kaynak yatırımlarının tüm dünyada teşvik edildiğini ifade etti.

Enerjide yerli kaynak kullanımını artırma kapsamında DSİ olarak son 17 yıldır hizmete koyulan 553 adet HES’ten bahseden Aydın, 667 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretimi yapıldığını belirtti.

Enerjide Yerli Kaynak Kullanımı ArtırılacakBu faaliyetin Türkiye ekonomisine 174 milyar lira katkı sağladığını belirten Aydın, Türkiye’nin giderek artan enerji talebinin yerinde, zamanında ve temiz bir şekilde karşılanmasının HES’ler sayesinde mümkün olduğunu belirtti. Türkiye’nin özellikle son yıllarda enerji üretiminde önemli adımlar attığını ve yerli-yenilenebilir kaynakların aktifleştirilmesi konusunda büyük yol katettiğini gururla dile getirdi.

Enerjinin tüm dünyada büyük öneme sahip olduğunu aktaran Aydın, Amerika, Kanada, Finlandiya ve Japonya gibi ülkeleri örnek göstererek bunun dışında pek çok ülkenin hidroelektrik enerji potansiyelini %80-100 seviyelerine kadar çıkardığını anımsattı.

Türkiye’nin de bu ülkeler arasında yer almasını istediğini söyleyen Aydın, bu konuda gereken tüm desteğin sağlanıp çalışmaların sürdürüleceğini açıkladı. Açıklamalarında sona gelen Aydın, Türkiye’nin topoğrafya ve morfolojik bakımdan düş ve debi yönünden pek çok ülkeye göre avantajlı konumda olduğunu belirtti.

Elektrik üretiminde yerli kaynak kullanımının oldukça önemli olduğunu şu durumda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den gelen açıklamayla yeni bir gelişme ortaya çıkmıştı. Üretimde yerli kaynak kullanımının 2018’deki %50 seviyesinden %65’e çıktığını söyleyen Dönmez, ilerleyen yıllarda bu seviyeyi daha da artırmayı amaçladıklarını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu