Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haziran TÜFE’si Aylık Bazda Yüzde 0,03 Arttı

TÜİK tarafından yayımlanan tüketici fiyat endeksi verilerine göre; Haziran TÜFE'si aylık bazda yüzde 0,03 arttı.
Haziran TÜFE’si Aylık Bazda Yüzde 0,03 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan tüketici fiyat endeksi verilerine göre; Haziran ayında TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0,03 arttı. TÜFE, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,01 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,72 artış gözlendi. Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 19,91 artış göstermişti.

Haziran ayında TÜFE, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 19,88 artış gerçekleşirken, artış miktarının azalması dikkat çekti.

Haziran TÜFE Yıllık ArtışAna harcama grupları bakımında bu yılın Haziran ayında TÜFE endeksinde yer alan gruplardan aylık bazda en yüksek artış yüzde 2,65 ile lokanta ve otellerde grubunda gözlendi. Çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 1,86 artış yaşanırken, eğitimde yüzde 1,50 artış gerçekleşti. Sağlık ve ev eşyasında ise yüzde 0,57 artış yaşandı.

Aylık bazda en fazla düşüş ise gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yüzde 1,65 düşüş ile gözlendi. Giyim ve ayakkabı da ise yüzde 1,57 oranında, eğlence ve kültürde ise yüzde 0,04 oranında düşüş gerçekleşti.

Ana harcama grupları yıllık bazda incelendiğinde ise en fazla artış yüzde 26,88 ile çeşitli mal ve hizmetlerde görüldü.

Haziran TÜFE Ana Harcama GruplarıTÜFE’de yer alan gruplar yıllık bazda incelendiğinde, geçen yılın aynı ayına göre ev eşyası yüzde 22,51 oranında artış yaşandığı gözlendi. Lokanta ve oteller grubunda ise yüzde 20,84 artış gözlenirken, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 19,24 artış yaşandı. Gıda ve alkolsüz içecekler grubu ise 2018 yılının Haziran ayına göre yüzde 19,20 oranında arttı.

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi aylık bazda yüzde 1,19 artarken, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,59 artttı.

Haziran Özel Kapsamlı TÜFEİşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün, altın dışındaki gösterge olan özel kapsamlı TÜFE ise 12 aylık ortalamalara göre yüzde 18,89 oranında arttı. Mevsimlik ürünler hariç TÜFE, bir önceki aya göre yüzde 0,74 oranında, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,83 oranında arttı. 12 aylık ortalamalara göreyse yüzde 19,34 oranında artış gerçekleşti.

Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE, aylık bazda yüzde 0,92 artarken, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 3,90 arttı. Bu gösterge; 2018 Haziran ayına göre yüzde 14,86 artış kaydederken, 12 aylık ortalamalara göre 18,50 arttı. İşlenmemiş gıda, alkolsüz içecekler ve tütün hariç TÜFE de aylık bazda yüzde 0,87 artarken, 2018 Haziran ayına göre yüzde 15,65 arttı.

Haziran ayında TÜFE endeksinde 418 maddeden 51 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 264 maddenin fiyatı arttı.

Haziran TÜFE Aylık Yıllık Artış103 maddenin ise ortalama fiyatlarında düşüş gerçekleşti. TÜFE endeksinde son bir yılın en düşüş artış oranları gözlenirken, iç talepteki düşüşün dikkat çektiği biliniyor. Hanehalkının harcamalarındaki düşüş, fiyat artışlarındaki sakinliğin nedeni olarak gösterilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu