Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haziran’da Sanayi Üretimi ve Ciro Endeksleri Artarken, Perakende Satışlar Düştü

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında yıllık bazda sanayi üretimi %0,1, ciro endeksleri %10,4 arttı. Perakende satışlar ise %0,8 azaldı.
Haziran’da Sanayi Üretimi ve Ciro Endeksleri Artarken, Perakende Satışlar Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu sabah Haziran ayına ilişkin en önemli makroekonomik verileri açıkladı. 2020’nin altıncı ayında sanayi üretimi ve ciro endeksleri artarken, perakende satışlarda düşüş oldu.

Sanayi üretimi Haziran ayında, 2019’un aynı dönemine kıyasla %0,1 oranında artış gösterdi.
Haziran Sanayi Üretimi
Kaynak: TÜİK

Coronavirüs salgını etkisiyle Mart ve Nisan aylarında sert düşüş gösteren endeks, normalleşme adımlarıyla Temmuz’da toparlandı. Geçen yılın aynı dönemine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %8, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %6,4 azalırken, imalat sanayi %1 arttı.

Dayanıklı tüketim mallarının üretiminde yıllık bazda %13,4, sermaye mallarında %8,2 ve düşük teknolojili ürünlerde %0,9 oranında azalma oldu. Öte yandan ara mallarında %2, enerjide %2,2, orta-düşük teknoloji ürünlerinde %3,2 ve yüksek teknolojililerde %9,1 artış gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin sanayi üretiminde Haziran’da Avrupa birincisi olduğunu söyledi.

Bir önceki aya göre kıyaslandığında sanayi üretiminde %17,6’lık artış olurken, alt sektörlerin hepsi olumlu performans gösterdi. En yüksek artış oranı %33,2 ile dayanıklı tüketim mallarında oldu.

Onu %23,4 ile düşük teknoloji ürünleri, %20,8 ile sermaye malları, %19,5 ile orta yüksek teknoloji grubu, %19 ile imalat sanayi, %18,4 ile dayanıksız tüketim malları, %17 ile aramalı, %15 ile orta düşük teknoloji ürünleri, %7,8 ile madencilik ve taşocakçılığı izledi.

Yüksek teknoloji ürünlerinde de %7,8 oranında artış olurken elektrik gaz ve buharda %6,7, enerjide %5,5 artış gerçekleşti.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamından oluşan ciro endeksi de Haziran’da yükseldi.
Haziran Ciro Endeksleri
Kaynak: TÜİK

Ciro endeksleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %10,4 oranında artış gösterdi. Yıllık bazda sanayi sektörü ciro endeksi %8,7, madencilik ve taşocakçılığı %8,2, imalat %8,7, inşaat %29,2, ticaret %19,3, gayrimenkul %5,7 artış gösterdi.

Düşüş gösterenler arasında hizmet sektörü ciro endeksi %18,3, ulaştırma ve depolama %12,3, konaklama ve yiyecek %54,9 oranında azaldı. Aylık değişimlere baktığımızda toplam ciro endeksi %19,5 oranında artarken en fazla yükselişin gerçekleştiği grup tatil mevsiminin de başlamasıyla %52,1 ile konaklama ve yiyecek oldu.

Mayıs verilerine kıyasla sanayide %19, madencilik ve taşocakçılığında %6,9, imalatta %19,4, inşaatta %10,3, ticarette %22,6, hizmette %14,1, ulaştırma ve depolamada %13,9, gayrimenkulde %33,5 oranında artış kaydedildi.

Diğer verilerin aksine perakende satış endekslerinde yıllık bazda düşüş gerçekleşti.
Haziran Perakende Satışlar
Kaynak: TÜİK

Perakende satışlar Haziran’da geçen yılın aynı dönemine kıyasla %0,8 oranında azaldı. Bu dönemde otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar %2,8, otomotiv yakıtı %0,9 düşüş gösterdi. Gıda, içecek ve tütün grubunda ise satışlarda %3 oranında artış oldu.

Bir önceki aya göre sabit fiyatlarla perakende satış hacmi endeksi %16,5 yükseldi. Aylık bazda gıda dışı satışlar %24,8, gıda ve içecek grubu %1,9, otomotiv yakıtı satışları ise %23,4 arttı.

Sektörel dağılıma göre aylık en fazla artış %52,5 ile tekstil, giyim ve ayakkabıda gerçekleşti. Aynı grup yıllık bazda ise %19,5 ile en fazla gerileyenler arasında başı çekti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre perakende ciro %9,3, bir önceki aya göre ise %20,6’lık artışa imza attı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu