Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haziran Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

TÜİK tarafından yayımlanan sonuçlara göre Haziran ayında sektörel güven endeksinde artış oldu. Buna göre endeksi oluşturan alt kalemlerde, Mayıs ayına kıyasla belirgin iyileşme gözlendi.
Haziran Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ilişkin sektörel güven endeksi sonuçlarını yayımladı. Buna göre 2019 yılının Haziran ayında mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret, hizmet ve inşaat sektörü güven endekslerinde bir önceki aya kıyasla artış oldu.

Sektörel güven endekslerini oluşturan alt kalemlerde, bir önceki ayın rakamları ile kıyaslandığında artış gözlendi.

Sektörel Güven EndeksiMevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında %3,7 artarak 93,2 oldu. Bu sektörde Mayıs ayına kıyasla iş hacmi-satışlar endeksi %12 artarak 82,1’e, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %4,2 artarak 91,3’e yükseldi. Söz konusu dönemde mevcut mal stok seviyesi endeksi %2,4 azalarak 106,3’e geriledi.

Mayıs ayında 79,4 olan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, Haziran’da %7,5 oranında artarak 85,4 seviyesine yükseldi. Bir önceki aya göre hizmet sektöründe iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla %8,6 artarak 81,6’ya, %8 artarak 79,1’e ve %6,2 artarak 95,6 düzeyine yükseldi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya göre %1,3 oranında artış gösterdi.

Alt EndekslerMayıs ayında 49,8 olan inşaat sektörü güven endeksi, Haziran’da %1,3 artarak 50,4 seviyesine yükseldi. Bu alanda bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında toplam çalışan sayısı beklenti endeksi %3,9 artarak 63,6 değerine yükselirken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi ise %2,8 azalarak 37,3’e geriledi.

0-200 arasında değerleri ifade eden sektörel güven endeksinin 100’den büyük olması olumlu, küçük olması ise olumsuz durumu ifade ediyor. 100’den büyük olan değerler sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu