Yatırım yapmaya başla!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Önümüzdeki 3 Ay 82 Milyar Liralık İç Borçlanma Yapacak

Nisan ve Haziran aylarını kapsayan 3 aylık dönemde toplamda 82 milyar lira iç borçlanmaya gideceğini duyuran Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu süreçte dış borçlanma yapmayacak.
Hazine ve Maliye Bakanlığı Önümüzdeki 3 Ay 82 Milyar Liralık İç Borçlanma Yapacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı Nisan-Haziran 2020 dönemine ait iç borçlanma stratejisini açıkladı. Buna göre Bakanlık söz konusu dönemde 51,5 milyar liralık iç borç servisine karşılık, 82 milyar liralık iç borçlanmaya gidecek.

Toplamda 35,1 milyar lirası dış borç seviyesinden oluşmak üzere Nisan’da 24 milyar liralık, Mayıs’ta 35,4 milyar liralık ve Haziran’da 27,1 milyar liralık ödeme yapılacağı açıklandı.

Bakanlığın sayfasında yapılan duyuruda, Nisan ayında toplam 20,6 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 30 milyar TL’lik iç borçlanma yapılmasının planlandığı belirtildi.

Nisan İç Borçlanma SeviyesiBu miktar Mayıs ayı için 18,8 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 30 milyar TL, Haziran ayı için toplam 12,1 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 22 milyar TL olarak belirlendi. Söz konusu üç ay toplamında Nisan-Haziran arasında 82 milyar lira iç borçlanmaya gidileceği açıklandı.

Nisan ayı için belirlenen 30 milyar liranın 26,8 milyar lirasının piyasadan, 1,4 milyar lirasının kira sertifikasından, 1,8 milyar lirasının kamuya satışlardan yapılacağı bildirildi.

Yine 30 milyar TL olan Mayıs ayı iç borçlanmanın 28 milyar lirasının piyasadan, 1,3 milyar lirasının kira sertifikasından, 0,7 milyar lirasının kamuya satışlardan karşılanması planlanıyor.

Haziran ayında yapılacak olan 22 milyar liralık iç borçlanmanın ise 20,8 milyar lirasının piyasadan, 1,2 milyar lirasının da kamuya satışlardan yapılacağı açıklandı. Dış borçlanmanın yapılmayacağı bu dönemde 19 adet tahvil ihalesi, 2 hazine bonosu ve 2 kira sertifikasının doğrudan satışı gerçekleştirilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum