Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Havacılık Sektöründe Vergi Teşviki Hayata Geçirildi

Havacılık sektöründe bir süredir konuşulan vergi teşviki hayata geçirildi. Pilot ve hostestlerin ücretlerinin yüzde 70'i gelir vergisinden istisna tutulacak. İşte detaylar;
Havacılık Sektöründe Vergi Teşviki Hayata Geçirildi
Yorum

Havacılık sektöründeki pilot ve hostes açığını kapatmak,sivil pilotların yabancı hava yollarına girmesini önlemek için vergi teşviki gündeme gelmişti. Ocak ayında çıkartılan torba kanunda havacılık sektöründe çalışan pilot ve hosteslere vergi indirimine ilişkin düzenlemeye yer verildi. Gelir Vergisi Kanunu’nun ücretlerde vergi istisnalarını düzenleyen 23. maddesine pilot ve hosteslerin ücretlerinde vergi istisnasına ilişkin yeni bir hüküm eklendi.

Düzenlemeye göre; pilot ve hosteslerin ücretlerinin yüzde 70’i gelir vergisinden istisna tutulacak.

Pilot ve Hostes Ücretlerinden Yüzde 70 Gelir Vergisi İstisnasıHazine ve Maliye Bakanlığı‘nın konu ile ilgili hazırladığı tebliğ taslığında, vergi istisnasının nasıl uygulanacağına açıklık geçirdi. Bun göre; vergi istisnası, kamu kurumları dışında Türk Hava Kurumu veya kanuni ya da iş merkezi Türkiye’de bulunan şirketlerde uçuş maksadıyla görevlendirilen kişilere uygulanacak.

Hava aracını sevk ve idaresiyle görevli pilotlara ve uçuş esnasında uçak içinde hizmet veren yetkili sivil havacılık otoritesince sertifikalandırılmış kabin memurlarına vergi istisnası sağlancak. Havacılık kuruluşlarının diğer personeli ise vergi istisnasından yararlanmayacak. Pilot ve kabin memurlarının aylık ücretlerinin gerçek safi değerinin yüzde 70’i gelir vergisinden muaf olacak.

Vergi istisnasının pilot ve hosteslere sağladığı avantaj ise gelir vergisi dilimine paralel olarak artış gösterecek.

Gelir Vergisi Dilimine Göre Vergi AvantajıBekar bir pilotun 40 bin lira olan brüt ücretinden sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigortası primi ile 1000 lira hayat sigortası primi düşüldükten sonra kalan gelir vergisi matrahı üzerinden normalde 6 bin 324 lira gelir vergisi kesilecek. Yeni düzenleme ile birlikte gelir vergisi matrafını oluşturan 36 bin 121 liranın yüzde 70’ine denk gelen 25 bin 285 lirasından vergi alınmayacak.

Pilot brüt maaşının yalnızca yüzde 30’luk kısmını oluşturan 10 bin 836 liralık kısmından 1625 lira vergi hesaplanacak. Bunun ise 192 lirası asgari geçim indirim olarak düşülecek ve net 1433 lira vergi ödeyecekler. Yani brüt ücreti 40 bin lira olan bekar bir pilotun yılın başında elde edeceği vergi avantajı 4 bin 700 lira olacak.

Aynı pilotun aylık vergi avantajı, %20’lik dilimde 5057 lira, %27’lik dilimde 6827 lira ve %35’lik dilimde 8850 lirayı bulacak.

Vergi Dilimlerine Göre Vergi AvantajıBrüt ücreti 10 bin lira olan ve 1000 lira tutarında şahış sigortası primi bulunan kabin memurunun, ilk ay elde edeceği avantaj 787 lira olacak. Kabim memurunun vergi avantajı ise vergi dilimi arttıkça yükselecek. Yani yüzde 27’lik vergi diliminde aylık 1417 liraya yükselecek.

Vergi istisnası ile ilgili düzenleme, 1 Şubat 2019 tarihinden geçerli olacak şekilde yürürlüğe girdi. Ay sonunda Şubat ayı ücretlerini alırken, ücretlerden daha az vergi kesilecek. Bu kapsamda pilot ve hostesler Şubat sonunda istisna tutulan kazançlarına karşılık gelen vergi tutarından daha fazla para kazanacaklar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu