Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kovid-19 Nedeniyle Hava Yolu Şirketlerinin Cirosunda 200 Milyar Dolar Kayıp Bekleniyor

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya devi birçok hava yolu şirketini zor günler bekliyor. Yapılan hesaplamalara göre bu yıl söz konusu şirketler 200 milyar dolarlık ciro kaybına uğrayacak.
Kovid-19 Nedeniyle Hava Yolu Şirketlerinin Cirosunda 200 Milyar Dolar Kayıp Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkıp şu an neredeyse dünyanın her yerine yayılmış olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında şüphesiz hava yolu geliyor. Virüsün görüldüğü ülkeler ilk güvenlik önlemi olarak sınır hareketliliğini durdurdu.

Bu durum seyahatlerin aksaması, hava yolu şirketlerinin uçuşlarını askıya alması anlamına gelirken, sektörün uğradığı ekonomik zarar her geçen gün büyüyor. Havacılık sektörünün büyük bir krizle karşı karşıya olduğu belirtilirken, dünya genelinde toplamda 200 milyar dolar ciro kaybı bekleniyor.

Dubai merkezli Emirates, salgın nedeniyle kapasitelerini %96 oranında azaltacağını açıkladı.

Emirates Kapasite DüşürdüDünyanın en büyük uzun menzilli uçuş yapan hava yolu şirketi olan Emirates, 25 Mart’tan itibaren uçuşlarını iki hafta durduruyor. Benzer karar geçen hafta Hong Kong’lu hava yolu şirketi Cathay Pacific Airways Ltd.’den de gelmişti.

Emirates CEO’su Şeyh Ahmed bin Said El Maktum, şirketin koronavirüs salgını nedeniyle ayakta kalamayabileceğini söyledi. Benzer durumun birçok büyük hava yolu şirketinde yaşandığı biliniyor. Bu doğrultuda sektörün 2020 yılı cirosunun 200 milyar dolar azalacağı öngörülüyor.

Moody’s Investors Service tahminlerine göre hava yolu şirketleri en fazla Haziran ayının sonuna kadar idare edebilecek. Daha sonrasında hükümetlerden veya hissedarlardan destek almazlarsa iflas edecek.

Moody’s analistleri, şirketlerin uğrayacağı zararın salgının boyutu ve ne kadar süreceğine bağlı olduğunu belirtiyor.

Hava Yolu Şirketleri KrizSalgın nedeniyle birçok ülkede hayat durma noktasına geldi. İnsanların evden çıkmaya korktuğu son haftalarda dünya devi şirketleri büyük bir kriz bekliyor. Singapur Airlines 196 uçağının 185’ini yere indirdi.

CEO Goh Choon Phong, icradan sorumlu başkan yardımcılarının maaşlarının %25, kıdemli başkan yardımcılarının %20 düşürüleceğini söyledi. Diğer birçok departmanda da buna benzer kararlar alınırken, önümüzdeki günlerde mecburen çalışanları ücretsiz izne çıkaracakları söylendi.

Avrupalı uçak üreticisi Airbus ise salgına karşı ayakta durabilmek için 30 milyar Euro’luk tampon oluşturdu. Yıllık kar tahminlerini azaltan şirketin CEO’su Guillaume Faury, rakiplere kıyasla iyi durumda olduklarını, krizden zarar görmeden çıkmaları halinde pazar payını artırma beklentilerini koruduklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu