Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ham Petrolün Varili Trump’ın Meksika Tarifeleri Açıklamasıyla 55 Dolara Geriledi

ABD’nin Meksika ürünlerine %5 gümrük vergisi getirmesi ve bunun her ay katlanarak devam edeceğini açıklaması küresel ekonomi endişelerinde başka bir perdenin açılmasına sebep olurken, petrol fiyatları söz konusu gelişme ile düşüşe geçti.
Ham Petrolün Varili Trump’ın Meksika Tarifeleri Açıklamasıyla 55 Dolara Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Latin Amerikalı yasa dışı göçmenlerin Meksika üzerinden ABD’ye girişini engelleyebilmek için Meksika’dan gelen tüm ürünlere %5 gümrük vergisi uygulanacağını duyurdu.

Trump’ın Meksika ürünlerine getirdiği ek gümrük tarifesi kararının hem ekonomik hem de politik açıdan doğru bir karar olmadığı ve yanlış bir strateji olduğu ifade edildi. Trump’ın bu açıklamaları sonrasında altın fiyatları yükselirken, petrolde düşüş gözlendi.

Petrol fiyatları Trump’ın Meksika açıklamalarının talep görünümünü düşürmesiyle varil başına 55 dolara geriledi.

Petrol FiyatlarıVadeli petrol kontratları New York’ta, Trump’ın Meksika ürünlerine ek vergi getireceği açıklamasının ardından %1,6 düşüş gösterdi. Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında varil başına 55,66 dolara geriledi. Kontratın bu haftaki toplam düşüşü %4,5, aylık kaybı ise %12 oldu.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında varil başına 64,98 dolara kadar indi. PI Asset Management İşlem Müdürü Stephen Innes, ABD’nin Meksika ürünlerine ek vergi getirmesinin küresel büyüme için olumsuz bir gelişme ve petrol boğaları için de kötü bir haber olduğunu söyledi.

Uzmanlar Trump’ın Meksika kararının beklenmedik bir gelişme olduğunu belirtti.

Trump Meksika KararıÇin ile aylardır devam eden ve bir türlü anlaşma ile neticelenmeyen ticaret savaşları, küresel ekonomik büyümenin önündeki en büyük engeldi. Buna şimdi bir de Meksika cephesi eklendi.

Trump yaptığı açıklamada tam olarak; “10 Haziran’da ABD, Meksika’dan gelen tüm ürünlere %5 gümrük vergisi uygulamaya başlayacak ve bu, Meksika üzerinden ülkemize akan yasa dışı göçmenler durana kadar devam edecek. Bu gümrük vergisi, yasa dışı göçmen sorunu çözülene kadar kademeli olarak artacak, çözüldüğünde ise kaldırılacak.” şeklinde bir söylemde bulundu.

PETROL EMTİASINDA SON FİYATLAR İÇİN TIKLAYIN

Meksika’nın Latin Amerika ülkelerinden gelen yasa dışı göçmenleri durdurmak için hiçbir adımda bulunmadığını söyleyen Trump, vergilerin he ray %5 daha artırılarak, 1 Ekim’de %25 seviyesine çıkarılacağını belirtti. Meksika’nın göçmenlerin ABD’ye girişini engellemesi halinde ise bu vergilerin kaldırılacağı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu