Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Halifax: İngiltere’de Konut Fiyatları Ocak’ta Mayıs’tan Sonra İlk Kez Düştü

İngiltere’de konut fiyatları pandeminin hüküm sürdüğü 2020’yi rekor seviyede bitirirken Ocak’ta piyasanın soğumaya başlayabileceğine dair işaretler görüldü.
Halifax: İngiltere’de Konut Fiyatları Ocak’ta Mayıs’tan Sonra İlk Kez Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Birleşik Krallık’ın e uzun süreli aylık konut fiyatları serisi Halifax Konut Fiyat Endeksi, Ocak ayında yüzde 5,4 artarken yüzde 5,9’luk artış yönündeki tahminlerin altında kaldı.

Halifax Konut Fiyat Endeksi, Aralık ayında bir önceki yıla göre yüzde 6 artarak ülkedeki konut fiyatlarının 2020’yi rekor seviyede bitirmesini sağlamıştı. Bugünkü raporsa konut fiyatlarının Ocak’ta piyasanın soğumaya başlayabileceğine yönelik erken işaretlerle hafifçe düştüğünü gösterdi. Aylık bazda konut fiyatları Aralık’a kıyasla yüzde 0,3 daha düşüktü.

Kasım-Ocak dönemini temsil eden son çeyrekte ise konut fiyatları önceki üç aya göre (Ağustos-Ekim) göre yüzde 1,6 daha yüksekti.
İngiltere Halifax Konut Endeksi Ocak 2021
Kaynak: Halifax

Konut fiyatları bir yıl öncenin aynı ayına göre ise Ocak’ta yüzde 5,4 arttı. Halifax Genel Müdürü Russell Galley’in açıklamasına göre İngiltere’deki ortalama konut fiyatı Ocak ayında %-0,3 düşüşle geçen yılın Nisan ayından bu yana en büyük aylık düşüşü kaydetti.

Bu tipik emlak değerini Ekim ayından bu yana 252 bin sterlinin hafif altında en düşük seviyesine indirirken fiyatlar bir yıl önceye kıyasla yaklaşık 13 bin sterlin daha yüksekti. “Yıllık konut fiyatları enflasyonunun Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine gerilemesiyle konut piyasasındaki yükselişin ivme kaybetmiş olabileceğine dair bazı erken işaretler var” dedi.

Anlaşmaya varılmış satışlar için sektör rakamları salgın öncesi seviyelerin oldukça üzerinde kalsa da yeni satış talimatları önemli ölçüde azaldı.
İngiltere Halifax Aralık 2020
Kaynak: Halifax

Aynı zamanda emlakçılar tarafından tutulan toplam stok 2016’daki AB referandumundan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Damga vergisi tatilinin haneler arasında daha büyük mülkler için artan talebi artırmaya yardımcı olduğunu vurgulayan Galley, yine de piyasadaki tamamlanma süresi göz önüne alındığında, 2021’in başlarındaki işlemlerin muhtemelen damga vergisinden yararlanmayı bekleyen pek çok borçluyu içermediğini belirtti.

Pandeminin yarattığı belirsizlik göz önüne alındığında, herhangi bir yavaşlamanın ne kadar uzak ve ne kadar derin olduğunu tahmin etmek zorken Galley; “Ekonominin pek çok alanı hala kapalıyken ve işsizlik tırmanmaya devam ederken bu daha yavaş piyasa faaliyetine ve yakın vadede aşağı yönlü fiyat baskılarına işaret ediyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu