Yatırım yapmaya başla!

Güney Kore Ekonomisi için İyileşme Beklentileri Artan Vakalarla Zayıfladı

Güney Kore MB Başkanı, ekonominin bu yıl beklenenden daha hızlı küçüleceğini ve büyüme tahmininin keskin bir şekilde aşağı çekileceğini söyledi. Detaylar şöyle;
Güney Kore Ekonomisi için İyileşme Beklentileri Artan Vakalarla Zayıfladı

İkinci çeyrekteki daralmayla resesyona giren Güney Kore ekonomisi için son açıklama, ülkenin merkez bankasının başkanından geldi.

Güney Kore MB Başkanı Lee Ju-yeo, Pazartesi günü yaptığı açıklamada ilk yarıda daralmış olan Kore ekonomisine dair toparlanma beklentilerinin koronavirüs yayılımındaki alevlenmeler kaynaklı artan yurtiçi ve yurtdışı belirsizlikleriyle zayıfladığını söyledi.

Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi’ne sunduğu raporda Lee Ju-yeol, enflasyonun sıfır aralığında kalacağını tahmin etti ve destekleyici para politikasını yeniden teyit etti. Güney Kore ekonomisinin bu yıl beklenen %0,2’den daha hızlı küçülmesinin öngörüldüğüne ve Kore Bankası’nın büyüme tahminini keskin bir şekilde aşağı çekeceğine işaret etti.

Para politikası kararlarında COVID-19’un yerel ekonomi ve finansal piyasalar üzerindeki etkisi ile politika önlemlerinin etkilerinin dikkate alınacağını dile getirdi.
GÜNEY KORE GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Ancak, hanehalkı borcundaki artış ve konut piyasasında aşırı sermaye yoğunlaşmasına gönderme yaparak mevcut rekor düşük seviye olan yüzde 0,50’den ek bir faiz indirimi konusunda tereddüt olduğunu ekledi. Lee, dünya ekonomisinin Mayıs ayından bu yana koronavirüs şokundan yavaş yavaş toparlandığını ancak toparlanmanın şeklinin ülkeden ülkeye değiştiğini söyledi.

“Küresel ekonomik riskler hala yüksek seyrederken, COVID-19’un yayılması yavaşlama belirtisi göstermiyor” dedi. BOK, koronavirüs salgınından kaynaklanan ekonomik düşüşle mücadele etmek için acil durum hamlesi kapsamında Mart ayında yarım puan düşürdükten sonra, politika faizini Mayıs ayında yüzde 0,50 ile rekor düşük bir seviyeye indirmişti.

Sonraki faiz belirleme toplantısı Perşembe günü yapılacakken banka aynı zamanda piyasa likiditesini artırmak için sınırsız miktarda tahvil de satın aldı.
Güney Kore Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Güney Kore MB’nin Perşembe günü faizin yanında bu yıl için revize edilmiş büyüme görünümünü açıklaması da beklenirken daha önce yüzde 0,2’lik yıllık negatif büyüme ve en kötü senaryoda yüzde 1,8’e kadar küçülme öngörmüştü.

Diğer taraftan Kore şu anda son günlerde canlanan yeni koronavirüs vakalarının ardından tam bir kilitlemeyi gözden geçiriyor. Ülke, Mart ayından bu yana enfeksiyonlarda en büyük sıçramasını bildirirken son iki haftada ortalama 180 olan günlük vaka yükü, çoğunlukla başkent Seul ve çevresinde yoğunlaştı. Pazartesi günü 266 yeni vaka kaydederek toplam sayıyı 17.665’e çıkardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum