Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Ekonomisi 1998 Krizinden Bu Yana İlk Yıllık Düşüşüne İlerliyor

Güney Kore MB, 2020 için GSYİH büyüme tahminini düşürerek yüzde 1,3’lük küçülme öngördü. Bu durum ekonominin 1998 krizinden bu yana ilk yıllık daralmaya ilerlediğine işaret etti.
Güney Kore Ekonomisi 1998 Krizinden Bu Yana İlk Yıllık Düşüşüne İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Güney Kore MB Başkanı, geçtiğimiz gün ekonominin bu yıl beklenenden daha hızlı küçüleceğini ve büyüme tahmininin keskin bir şekilde aşağı çekileceğini söylemişti.

Bugün alınan habere göre de enflasyona göre ayarlanmış reel gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) COVID-19’un yeniden canlanmasıyla ilgili artan endişelerin ortasında bu yıl yüzde 1,3 küçülmesinin beklendiği bildirildi.

Güney Kore Merkez Bankası Mayıs ayında açıklanan yüzde 0,2’lik düşüş tahminine göre büyüme görünümünü aşağı çekti.

Gerçekleşmesi durumunda 2020’nin 1998’de döviz krizinin ekonomiyi çökertmesinden bu yana ilk negatif yıllık büyümeyi temsil edeceği anlaşıldı.
Güney Kore Resesyon
Kaynak: Trading Economics

Güney Kore Merkez Bankası (BOK) tahminine göre COVID-19’un ülkede yeniden canlanmasının bu yılın sonuna devam ederse ve küresel pandemi beklenenden daha uzun sürerse reel GSYİH’nin bu yıl yüzde 2,2’ye kadar düşebileceği belirtildi.

BOK Başkanı Lee Ju-yeol, faiz oranı belirleme toplantısının ardından düzenlenen bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, sosyal mesafelendirme yönergesinin en üst düzeye çıkarılması halinde, bunun yerel ekonominin iyileşmesini sınırlayacağını söyledi. Hükümet, virüs enfeksiyonlarındaki son artışı ele almak için sosyal mesafe kılavuzunu bu ayın başlarında Seviye 2’ye yükseltmişti.

En yüksek derece olan Seviye 3 yönergesinde çoğu işletmenin kapanma riski olduğu söyleniyordu.
Güney Kore Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Güney Kore’de reel GSYİH, ilk çeyrekte yüzde 1,3 geriledikten sonra, ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,3 azalarak ekonomi için teknik resesyon anlamına geldi. Öte yandan BOK, 2020 için reel GSYİH tahminini de düşürerek önceki yüzde 3,1’lik büyüme öngörüsünü yüzde 2,8 büyümeye revize etti.

Gösterge enflasyon için görünüm, bu yıl için yüzde 0,4 ve gelecek yıl için yüzde 1,0 olarak belirlendi. Ayrıca yerel ekonominin toparlanmasının, COVID-19’un yeniden alevlenmesi nedeniyle beklenenden daha yavaş olacağı ve kolay para politikasının sürdürüleceği aktarıldı. Faiz oranını ise Mayıs’ta çektiği 0,50’lik tüm zamanların en düşük seviyesinde bıraktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu