Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore 2Ç20’de Resesyona Girerken Maliye Bakanı Çin Tarzı Toparlanma Mümkün Dedi

Güney Kore GSYİH’si ikinci çeyrekte yüzde 3,3 daralarak 1998’den bu yana en dik düşüşünü kaydetti. Ancak Maliye Bakanı Çin tarzı toparlanmanın mümkün olduğunu söyledi.
Güney Kore 2Ç20’de Resesyona Girerken Maliye Bakanı Çin Tarzı Toparlanma Mümkün Dedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel koronavirüs krizi ihracatları düşürürken ve sosyal mesafe önlemleri fabrikaları sekteye uğratırken Güney Kore ekonomisi resesyona girdi. İlk çeyrekte yüzde 1,3 daralan Güney Kore GSYİH’sinin ikinci çeyrekte 20 yılı aşkın sürenin en keskin daralmasına gittiği söylenirken beklenen oldu.

Güney Kore Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre ülke ikinci çeyrekte 20 yılı aşkı sürenin en kötü ekonomik gerilemesini kaydederek resesyona girdi.

Buna göre Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisi Haziran çeyreğinde mevsimsellikten arındırılmış olarak önceki üç aya kıyasla yüzde 3,3 küçüldü.

Küçülme, Ocak çeyreğindeki yüzde 1,3’lük küçülmenin üzerine geldiği için ekonominin resesyona girdiğini gösterdi.
Güney Kore 2ç20 Resesyon
Kaynak: Trading Economics

Bu, 1998’in ilk çeyreğinden bu yana görülen en keskin daralmayı ve Reuters anketinde görülen %2,3 düşüşten daha dik bir daralmayı temsil etti.

Güney Kore, salgın Asya’nın ticarete bağımlı ekonomilerini çarparken ardışık iki çeyreklik düşüş olarak tanımlanan teknik resesyonda Japonya, Tayland ve Singapur’a katıldı. Bununla birlikte, analistler ve politika yapıcıların bölgesel akranlarından daha hızlı bir iyileşme beklentisi içinde oldukları görüldü.

Reuters’ın haberine göre Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki, verilerin ardından Çin’in ikinci çeyrekte büyümeye geri dönmesine atıfta bulunarak; “Üçüncü çeyrekte pandeminin yavaşlaması ve denizaşırı üretim, okullar ve hastanelerdeki faaliyetlerin devam etmesiyle Çin tarzı toparlanma görmek mümkün” dedi.

Öte yandan Güney Kore GSYİH’si yıllık bazda yüzde 2,9 düşerek, 1998’in dördüncü çeyreğinden bu yana görülen en büyük düşüşü kaydetti.

Capital Economics Alex Holmes Ekonominin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan ihracat, büyüme üzerindeki en büyük engeli temsil ederken oran 1963’ten bu yana en kötü okumayı işaretleyerek %16,6 düştü. Dünyanın beşinci en büyük çelik üreticisi Güney Koreli POSCO, küresel talebin düşmesi nedeniyle ikinci çeyrekte faaliyet karında %84,3’lük bir düşüş bildirdi.

Perşembe günü, dünyanın 2 numaralı bellek yongası üreticisi SK Hynix, ikinci çeyrekte faaliyet karı üç katına çıksa bile, ikinci yarıda belirsizlik konusunda uyardı. GSYİH verilerinde inşaat yatırımlarının bir önceki çeyreğe göre %1,3 düşerken, sermaye yatırımlarının %2,9 azaldığı görüldü.

İmalat ve hizmet sektörü üretimi sırasıyla %9,0 ve %1,1 geriledi. Bu arada Güney Kore, salgının başlangıcından bu yana yaklaşık 14.000 enfeksiyon ve yaklaşık 300 ölümle küresel standartlara göre başarılı bir tablo sergiledi. Ancak bu başarı, küresel ve yerel ekonomik bozulmaların etkilerini azaltmaya yetmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu