Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Afrika %2 Düşüşle Üçüncü Ardışık Ekonomik Daralmasını Kaydetti

Bugün gelen veriler, Güney Afrika ekonomisinin 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 2 gerilediğini gösterdi. Resesyonu genişleyen ekonomiye ilişkin detaylar aşağıda;
Güney Afrika %2 Düşüşle Üçüncü Ardışık Ekonomik Daralmasını Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını dünya çapındaki çoğu ülkenin rekor düşük büyüme rakamları açıklamaya sürüklerken Güney Afrika’dan da benzer bir haber geldi. Ülke 2020 yılının ilk çeyreğinde ekonomisinin yüzde 2 daraldığını açıklarken bu 2019’un son çeyreğinde girilen teknik resesyonu biraz daha genişletmiş oldu.

Yani Güney Afrika ekonomisi üst üste üçüncü çeyrekte ekonomik düşüş kaydetti. Geçen yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde sırasıyla yüzde 0,8 ve yüzde 1,4 daralma bildirilmişti.

İlk çeyrek sonuçlarının, Güney Afrika’daki Covid-19 kilitlemesinin başlangıcını ve bazı ticaret ortaklarınınkini içeren 1 Ocak-31 Mart dönemini kapsadığı ayrıca belirtildi.

Üst üste üçüncü çeyreklik dönemde düşüş kaydeden Güney Afrika ekonomisi, 2020’nin ilk üç ayında mevsimsellikten arındırılmış ve yıllıklandırılmış olarak yüzde 2 oranında düştü.

Madencilik ve imalat, yılın ilk çeyreğinde ekonominin zayıf performansına en büyük katkıyı yaparken madencilik faaliyeti altı yılın en büyük düşüşüyle yüzde 21,5 oranında yavaşladı. Demir cevheri, manganez ve krom, madencilik büyümesinde en büyük baskıyı oluştururken kömür, elmas ve platin grubu metallerden elde edilen pozitif kazançları dengeledi.

Emtia Fiyatlarındaki Canlı Değişimler için Tıklayın!

İmalat sanayiinde ekonomik faaliyetler, art arda üçüncü çeyrekte negatif büyüme göstererek %8,5 azalırken; daralma esas olarak petrol ürünleri, metaller, makineler ve nakliye ekipmanlarının üretimindeki düşüşlerden kaynaklandı. Daha düşük talep ve bakım kesintileri, ilk çeyrekte sektörün zayıflığına katkıda bulundu.

Elektrik ve su için daha yumuşak talep, elektrik, gaz ve su tedarik endüstrisini yüzde 5,6 aşağıya çekti.
Güney Afrika İlk Çeyrek
Kaynak: Statistics South Africa

İnşaat; yüzde 4,7 gerileyerek üst üste yedinci çeyrekte ekonomik düşüşünü kaydetti. Bunun nedeni, konut ve konut dışı binaların inşaatının yanı sıra inşaat işlerinde azalan aktiviteydi.

Perakende dışında ticaret sektöründeki diğer tüm faaliyetler ekonomik faaliyette düşüş bildirdi. Genel olarak sanayi yüzde 1,2 küçüldü. Beş sektörse GSYİH büyümesine olumlu katkıda bulundu. Kişisel hizmetler, ulaşım ve iletişim yüzde 0,5 büyürken, hükümet faaliyeti yüzde 1 büyüdü. Finans sektörü yüzde 3,7 artarken tarım endüstrisi kayda değer büyüme sağladı.

Beş sektör GSYİH büyümesine olumlu katkıda bulundu. Bunlar tarım, finans, hükümet, ulaşım ve iletişim, kişisel hizmetler oldu.
Güney Afrika GSYİH Pozitif Katkıda Bulunanlar
Kaynak: Statistics South Africa

Yatırım harcamaları (gayri safi sabit sermaye oluşumu) yüzde 20,5’lik gerilemeyle 2008-2009 küresel krizinden bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Bu, kısmen bilgisayar ekipmanı, bilgisayar yazılımı ve ulaşım ekipmanı yatırımlarındaki düşüşten etkilendi.

Artan mineral ürün ihracatı ilk çeyrekte stokların düşmesine katkıda bulundu. İhracat yüzde 2,3 azalırken, ithalat yüzde 16,7 geriledi. Tüketici harcamaları ilk çeyrekte pozitif kalırken, hane halkı tüketim harcamaları yüzde 0,7 arttı. Giyim ve ayakkabı harcamaları %8,1 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu