Yatırım yapmaya başla!

Uzun Zamandır Sıkıntı Yaşayan Güney Afrika Havayolları, Maaşları Ödemeyecek Duruma Geldi

2011 yılından bu yana hiç kar etmeyen Güney Afrika’nın resmi hava yolu şirketi, yaşadığı finansal zorluklar nedeniyle bu ay sonunda çalışanlarının maaşını veremeyebilir.
Uzun Zamandır Sıkıntı Yaşayan Güney Afrika Havayolları, Maaşları Ödemeyecek Duruma Geldi

Güney Afrika’nın resmi hava yolu şirketi Güney Afrika Havayolları (South African Airways – SAA), bir süredir yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiriyor.

İçinde bulunduğu darboğazdan kurtulmak için yapılandırma yoluna giden şirket, 900’den fazla çalışanı işten çıkaracağını duyurmuştu. SAA Yönetim Kurulu Üyesi Martin Kingston, güncel durum hakkında yaptığı açıklamada, bu ay sonunda çalışanların maaşının ödenemeyebileceğini söyledi.

Yaklaşık sekiz yıldır hiç kar etmeyen şirketin içinde bulunduğu finansal krizi atlatabilmek için yatırımcı aradığı fakat bu çabasının henüz karşılık bulmadığı belirtiliyor.

Yüklü bir borç altında olan havayolu şirketinin 2011 yılından bu yana hiç kar etmediği belirtiliyor.

SAA Mali SıkıntıYeniden yapılanma kapsamında bine yakın çalışanın işten çıkarılacağı haberinin ardından havayolu şirketi çalışanları grev kararı aldı. Cuma ve Cumartesi günleri iki sendikanın öncülüğünde başlatılan grev sebebiyle tüm iç ve dış hat seferleri iptal edildi.

Yönetim kurulu Üyesi Martin Kingston yedi gün boyunca süren grevin hava yollarına günlük maliyetinin yaklaşık 3,4 milyon dolar seviyesinde olduğunu söyledi. Kingston yaptığı açıklamada ay sonunda ellerinde çalışanların maaşını ödeyebilecek kadar para olmadığını, bu nedenle hazineden destek alabileceklerini söyledi.

Greve giden çalışanları ve sendikaları eleştirirken bunların havayolu şirketinin batmasına daha çok yardımcı olan davranışlar olduğunu vurguladı. Kaynaklardan elde edilen bilgi uzun zamandır mali bir darboğazda olan şirketin çalışanların maaşını artıramadığı, bu nedenle de sendika üyeleriyle bir türlü anlaşma sağlayamadı belirtiliyor.

Güney Afrika Hava Yolları CEO’su Zuks Ramasia, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 944 kişinin işine son verileceğini, bu çerçevede 5 bin çalışanla ve ve çalışanların bağlı bulunduğu sendikalarla görüşme yapıldığını duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum