Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güçlü Toparlanmaya Rağmen Çin için Riskler Tarifelerle Sürüyor

Çin ekonomisi 2020’de pozitif büyüme kaydetmesiyle dikkat çekerken bunun tam bir toparlanma olmadığı ve risklerin devam ettiği söylendi.
Güçlü Toparlanmaya Rağmen Çin için Riskler Tarifelerle Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi bugün açıkladığı verilerde GSYİH’nin sağlam bir şekilde toparlandığını gösterdi. Aynı zamanda beklentilerle uyumlu olarak 2020 yılını pozitif büyüme tablosuyla kapatmayı başardı. Buna göre Çin 2020 yılında %2,3 büyürken, dördüncü çeyrek GSYİH büyümesi %6,5 oranında gerçekleşti.

Rakamlar analist beklentilerini aştı. Fakat toparlanmaya rağmen risklerin devam ettiği konusunda uyarı geldi. ING’den Iris Pang bugünkü notunda, Çin ekonomisinin 2020’de resesyondan kaçındığını ve 4Ç20’de güçlü bir şekilde büyümeyi sürdürdüğünü hatırlattı.

Bu iyimser büyüme trendinin 2021’de devam edeceğini söyleyen Pang, insan akışlarının kontrolünün başladığını dolayısıyla yaygın bir Covid salgını riskinin küçük olması gerektiğini savundu.
Çin 4Ç20 GSYİH
KAYNAK: SCMP

Fakat ABD bazı önlemleri kaldırmazsa Çin ile bazı ekonomiler arasında bir teknoloji savaşı riski konusunda uyarıda bulundu. 2020’de Çin’de sabit kıymet yatırımı %2,9 ve sanayi üretimi %2,8 artarken perakende satışların %3,9 küçüldüğünü aktardı.

Perakende satışlardaki daralmanın çoğunlukla 2020’nin ilk yarısında meydana geldiğini ve tüketicilerin Mayıs ayından itibaren iller arası seyahatlere başlamasıyla ikinci yarıda hızla toparlandığını ekledi. Pang; Çin için ekonomik toparlanmanın devam edeceğine inandıklarını dile getirdi.

“Yıl için GSYİH büyümesi pozitif olmasına rağmen, Çin’in tam bir toparlanma elde edip edemeyeceği hala açık bir sorudur” ifadelerini kullandı. Çünkü bir miktar GSYİH büyümesi mali ve parasal teşviklerden gelmişti ve bu uyarıcılar olmasaydı, dış talep çok zayıf olduğu için ekonomi bu kadar hızlı toparlanamayacaktı.

Çin’deki durumun tam bir iyileşme olduğu sonucuna varmak için henüz çok erken olduğunu çünkü dış talebin henüz tam olarak toparlanmadığını belirtti.
Çin Sanayi Üretimi Aralık 2020
Kaynak: Trading Economics

Bunun özellikle küçük üreticiler için Çin’in endüstriyel üretiminin tamamen toparlanması üzerine büyük bir engel olduğunu dile getirdi. Sonuçta pandemi, uluslararası seyahatte bir duraklama ile sonuçlandı. Pang’a göre ABD ve Avrupa’da Covid vakalarındaki hızlı artışlarla, ihracatla ilgili sektörler zor durumda olmaya devam edecek.

1Ç20’deki olumsuz baz etkileri nedeniyle, 1Ç21’de GSYİH büyümesinin yıllık bazda %12’ye ulaşacağını öngören Pang, anakara Çin’de günde yaklaşık 100 vaka ile Covid’in geri döndüğünü söyledi. Bununla birlikte şimdiye kadar yalnızca birkaç şehirde yurt içi seyahat azaldı ve ülkedeki çoğu yerde tam ölçekli kilitleme yoktu.

Çin Yeni Yılı sırasında insanlar memleketlerine geri dönmeseler bile bunun tüketim üzerindeki etkisinin nispeten küçük olacağını tahmin etti.
Çin Ekonomi 2020 %2,3 Büyüdü
Kaynak: Trading Economics

Aslında iş yerlerinde kalan insanların Çin Yeni Yılı boyunca tüketmeye devam edeceklerini öngördü. Mali teşvikin, istikrarlı dış talep geri dönüşlerine kadar zorluk yaşayan şirketlere yardımcı olmaya devam edeceğini ve bunun da işsizlik artışlarının önlenmesine yardım edeceğini ekledi.

Mali teşviklerden bazıları stratejik sektörlere tahsis edilecekken söz konusu büyüme tablosu göz önüne alındığında para politikasının süreceğini söyledi.

Yeni seçilen ABD hükümetinin Çin’e yönelik mevcut politikalarının çoğunu en azından ilk çeyrekte sürdürmesi beklenirken öngörülebilecek en olumlu gelişme, 2021’de teknoloji tarafında ek bir baskı olmaksızın tarifelerin kademeli olarak düşürülmesi olarak gösterildi. Bu tahminler ışığında 2020’nin ilk yarısındadi düşük baz göz önüne alındığında, Çin’in GSYİH’sinin 2021’de %7 büyüyeceği ve USD/CNY’nin 2021 sonunda 6,20’ye ulaşacağı tahmin edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu