Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs TCMB’den 2019 Sonuna Kadar 75 Baz Puan İndirim Bekliyor

Goldman Sachs analistleri tarafından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2019 sonuna kadar 75 baz puanlık indirim yaparak gösterge faiz oranını %13.25 seviyesine çekebileceği öne sürüldü.
Goldman Sachs TCMB’den 2019 Sonuna Kadar 75 Baz Puan İndirim Bekliyor
Yorum

24 Ekim’de gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faiz oranında 250 baz puan indirime giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasaların beklediği 100 baz puanlık fiyatlamanın üzerinde bir indirim uygulamıştı. Böylelikle politika faiz oranını %16,50’den %14’e düşüren banka, Temmuz ayından Ekim’ kadar faizlerini toplamda 1000 baz puan indirdi.

Çok uluslu ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs analistleri tarafından TCMB’nin bundan sonraki tutumunun ne olacağına ilişkin yeni bir tahmin geldi. Bankanın analistlerinden Murat Unur ve Clemens Grafe, TCMB’nin 2019 yılı sonuna kadar gösterge faiz oranlarını 75 baz puan indirerek %13,25’e çekeceğini öngördüklerini açıkladı.

Unur ve Grafe, TCMB Başkanı Murat Uysal’ın kaydettiği açıklamaların bankanın mevcut enflasyon trendinde iyileşme görmeyi sürdürdüğüne yönelik sinyal verdiğini söyledi.

Murat Uysal AçıklamalarıBunun yanında mevcut risklerin daha büyük çaplı bir faiz indirimi için uygun ortam hazırladığını açıklayan iki analistin öngörülerinde yanılıp yanılmayacağı TCMB’nin Aralık ayındaki toplantısında netlik kazanacak.

Türkiye ekonomisi ile ilgili tahminlerini açıklamayı sürdüren Goldman analistleri, 2019 sonu için enflasyon tahmininde herhangi bir değişikliğe gitmedi ve oranı yıllık %11 seviyesinde sabit bırakmayı tercih etti.

İki analist, Türkiye enflasyon tahmin rakamlarının bu yıl TCMB tarafından son derece istikrarlı ve temkinli bir şekilde açıklandığını belirttiler.

TCMB Enflasyon Rakamlarını İstikrarlı AçıklıyorUnur ve Grafe, enflasyonun kısa vadede TCMB projeksiyonlarında belirtilen seviyenin daha da altına düşmesi için uygun alanı olduğunu öne sürdüler. Öte yandan TCMB, geçtiğimiz hafta yayımladığı yılın son Enflasyon Raporu’nda 2019 sonu için enflasyon tahminini %13,9’dan %12’ye çekmişti.

TCMB bu raporda ayrıca önümüzdeki iki yıl için enflasyon tahminini de açıklamıştı. Rakamın 2020 sonunda %8,2’ye ve 2021 sonunda %5,4’e gerileyeceğine işaret etti. 2020 yılı tahminini sabit tutan banka, enflasyon rakamının orta vadede %5’lerde istikrar kazanabileceğini ifade etmişti.

Uysal’dan gelen açıklamalar TCMB’nin enflasyonu düşürmeye odaklanacağını, bu sebeple para politikasında sıkı bir tutum izleneceği ve güçlü bir politika koordinasyonu oluşturulacağını bildirir nitelikteydi. Enflasyon  ana eğiliminde ilerleyen dönemlerde iyileşme trendi olacağı öngörülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar