Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs, Doların Yönünde FED’in Değil Ticaret Savaşının Belirleyici Olduğunu Savundu

Goldman Sachs'den bugün gelen bir açıklama dolardaki hareketliliğin yönünde FED'in değil, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının belirleyici olduğunu öne sürdü.
Goldman Sachs, Doların Yönünde FED’in Değil Ticaret Savaşının Belirleyici Olduğunu Savundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Goldman Sachs Group Inc. Küresel Döviz ve Gelişen Piyasa Strateji Eş Başkanı Zach Pandl’dan dolara yönelik bir açıklama geldi. Pandl doların yönünde belirleyici etkiye sahip olan unsurun sanıldığı gibi FED olmadığını söylerken, ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşından kurun daha fazla etkilendiğini iddia etti.

İki ülke arasında uzun süredir devam eden ticaret savaşına vurgu yapan Pandl, bununla birlikte ABD hazine tahvillerindeki kaliteye kaçışın doların yönünde belirleyici etki yarattığını düşünüyor. Üstelik bu etki, Pandl’a göre FED’in politika duruşundan daha fazla görünüyor.

FED’i doların seyrinde yegane en büyük faktör olarak görmeyen Pandl, ABD’de hazine tahvillerine yönelimin arttığını, doların da bu durumdan destek bulduğunu söyledi.

FED Yegane En Büyük Faktör DeğilDiğer taraftan ABD Başkanı Trump, her fırsatta FED’e ve Powell’a faiz indirimi için baskı yapıp bazen ağır söylemlerde bulunuyor. Para biriminin zayıflatılması gerektiğini savunan Trump, doların güçlülüğünden Caterpillar Inc., Boeing Co. ve Deere & Co. gibi önemli Amerikan imalatçılarının negatif etkilendiğini dile getirmişti.

Perşembe günü değerinde düşüş görülen dolardaki bu durum,  ABD ve Çin’in sınırlı bir ticaret anlaşmasına ılımlı yaklaşmalarına rağmen gerçekleşti. Bu gelişmeyi değerlendiren Pandl, söz konusu durumun küresel büyüme için daha pozitif işaretlerin ABD hazine tahvillerine yükselişe neden olmasıyla ve doların da bu etkilerle düşmesiyle alakalı olduğunu açıkladı.

Pandl, dolardaki zayıflığın uzun süreli olacağını düşünmüyor.

Dolardaki Zayıflık Uzun Süreli OlmayacakABD ve Çin arasındaki görüşmelerin her iki ülkenin de yararına olacağını söyleyen Pandl, gelişmelerin bu yönde ilerlemesiyle piyasalarsa bir süre olumlu haber akışının olabileceğini aktardı. Buna rağmen ülkeler arasında kalıcı bir anlaşma sağlanması ihtimaline uzak bakan Pandl, anlaşmazlık şiddetinin azalacağından şüphe duyuyor.

Diğer taraftan dolara yönelik tahminlerini sürdüren stratejist, Perşembe günü %0.5 oranında değer kaybettiğine değinerek mevcut seviyesi 98.4’ten yılın son ayında 99.7’ye yükseliş kaydedebileceğini öngördü. Bunun yanı sıra iki ülke arasındaki ticaret gerilimine dair herhangi bir tahminde bulunmanın zor olduğunu vurguladı.

Goldman, geçtiğimiz ay 2020 ABD seçimlerinden önce iki ülke arasında bir anlaşma beklemediğini açıklamıştı. Şu an için bitecek gibi görünmeyen ticaret gerilimleri, dünyanın önde gelen iki ekonomisi arasında yaşanan gerginliğin bir süre daha süreceğini bekleyen bazı analistlerin bu konudaki öngörülerini doğru çıkarabilir. Bununla birlikte gerginliğin ne zaman biteceği net olarak bilinmiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu