Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs CEO’suna Göre ABD Ekonomisi Oldukça İyi İlerliyor

Goldman Sachs CEO’su, ABD ekonomisinin oldukça iyi bir şekilde ilerlediğini kaydetti. Detaylar aşağıda;
Goldman Sachs CEO’suna Göre ABD Ekonomisi Oldukça İyi İlerliyor
Yorum

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, bugün yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin yakında resesyona girme şansının, şu anda bu yılın başlarına kıyasla daha düşük olduğunu söyledi. “Şu anda bu şansın hız kazandığına inanmamı sağlayacak hiçbir veri göremiyorum” diyen Solomon, Ocak ayında ise 2020 sonuna kadar ABD’de resesyon için yüzde 50 şans gördüğünü söylemişti.

Ne var ki şimdi Solomon, o zamana kıyasla daha az risk hissettiğini bildirdi. David Solomon’un yorumunun yatırımcıları sevindireceği çünkü tahvil getirisinin tersine çevrilmesi nedeniyle piyasalarda büyük bir endişe yaşandığı aktarıldı. Keza durgunluğun önemli göstergelerinden olan inversiyon resesyon algısı yaratmıştı.

Credit Suisse yöneticisi gibi pek çok önde gelen uzman da tahvil piyasası işaretlerine bakarak resesyon tehlikesinin yaklaştığı konusunda uyarı yapmıştı.

Ocak'ta ABD için %50 Resesyon Öngören Goldman Sachs CEO'suna Göre Risk AzaldıÖte yandan durgunluk sinyali olarak yorumlanan getiri eğrisi inversiyonları, bazıları için kriz söylemlerini birlikte getirse de bazıları da söz konusu gelişmeye farklı boyutundan bakmıştı. Örneğin; Omaha kahini Warren Buffett, ABD tahvillerindeki resesyon göstergesinin büyüme hızındaki düşüşten kaynaklandığını belirtmişti. FED Eski Başkanı Janet Yellen ise resesyona değil, FED’in faiz indirimi yapması gerektiğine işaret edebileceğini söylemişti. Başka uzmanlarsa ABD’nin bir resesyona değil düzeltme sonrası yükselişe işaret ettiğini öngördü.

Kendi adına çok az endişelendiğini belirten Solomon, ABD ekonomisinin oldukça iyi bir şekilde ilerlediğini ve şu andaki trendde büyüdüğünü kaydetti.

David Solomon ABD Ekonomisi Oldukça İyi Bir Şekilde İlerliyor“Yılın sonuna doğru yaklaşırken, ekonomik büyümenin çok, çok önemli bir yavaşlamaya doğru dönüştüğü bir yerde olduğumuza dair biraz korku vardı” diyen Solomon, dünyada büyümenin yavaşladığını ve 2018’i bitirirken ABD’de büyüme yörüngesinin yavaşladığını düşündüğünü söyledi. Ayriyeten ilk çeyreğin durgun olmasına rağmen ikinci çeyreğin belli bir hızda ilerlediğini dile getirdi.

Goldman Sachs yöneticisi aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının daha akomodatif olduğunu ve böyle bir gelişmenin genişlemeyi sürdürmek için iyiye işaret ettiğini vurguladı. Bu arada Goldman Sachs’ın karı 2019’un ilk çeyrek bilançosunda geçen yıla kıyasla yüzde 21 oranında düştü. İlk çeyrekteki zorlu ticaret ortamında Goldman Sachs’ın geliri ise 8.81 milyar dolar gelerek analistlerin beklentilerinin altında kaldı. Financial Times, Goldman Sachs’ın sabit getirili ürün, döviz ve emtia (FICC) birimini bankanın sorunlu çocuğu olarak adlandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu