Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs’a Göre ABD-Çin Ticaret Savaşındaki Bir Sonraki Aşama

Trump’ın Çin malları üzerindeki tarifeleri artırma tehdidi üzerine ABD-Çin savaşıyla ilgili görüş bildiren Goldman Sachs, dikkat çekici tahminlerde bulundu. İşte detaylar;
Goldman Sachs’a Göre ABD-Çin Ticaret Savaşındaki Bir Sonraki Aşama
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin mallarına uygulanan tarifeleri artırma tehdidi, Goldman Sachs’a göre ticaret müzakerelerinin uzlaşmayı engelleyen çekişmeli konuya ulaşmış olabileceğinin göstergesi.

ABD’li bankacılık devi Pazar günkü notunda, başarılı bir anlaşma şansının şu an daha düşük olduğunu ancak özellikle de Çin heyetinin bu haftaki ticaret müzakerelerine katılması durumunda tarifelerdeki artışın hala önlenebileceğini öne sürdü. Fakat müzakerelerle ilgili konuşan iki kaynak Çin’in Trump’ın tehdidinin ardından bu haftaki ticaret görüşmelerini iptal edebileceğini söylemişti.

Öte yandan Goldman Sachs ekonomistleri, Trump’ın son hamlesine işaret ederek bunun ABD yetkililerinin son birkaç haftadaki iyimser ifadelerinden kaydığını gösterdiğini bildirdi.

Goldman Sachs ABD Yetkilileri İyimser Tavırları Değişti Diğer bir ifadeyle, Trump’ın tarife tehdidi yakın vadeli bir anlaşma olasılığının son zamanlarda göründüğünden daha düşük ihtimalli olduğunu ileri sürüyordu. Sonuçta, bazı kaynaklar ABD ve Çin’in Cuma gününe kadar ticaret anlaşması yapabileceğini iddia etmiş, görüşmelerde artık sona gelindiğini söylemişlerdi. Ancak fikri mülkiyet hırsızlığı ve Pekin’in taahhütlere bağlı kalması için tarifelerin uygulanıp uygulanmamaya devam etmesi gibi anlaşmayı engelleyen çekişmeli konuların aynen kaldığı da belirtilmişti.

Trump’ın 200 milyar dolarlık Çin malı için geçerli olan yüzde 10’luk tarifenin Cuma günü yüzde 25’e yükseleceğini açıkladığı Pazar günkü tweeti ise anlaşma umutlarını suya düşürdü.

Trump Tarife Tehdidi Anlaşma Umutları Suya DüştüNe var ki Goldman Sachs, hala bir anlaşmaya varılabileceğini, bunun tarifelerde bir artıştan hafifçe daha muhtemel olduğunu öngördü. Ayrıca hafta sonuna kadar tarifelerde artış yaşanması için yüzde 40 ihtimal verdi. Yatırımcıların da izlemek için çok net bir sinyale sahip olacaklarının üzerini çizdi. “İzlenecek en önemli yakın vadeli gösterge, Çinli heyetin planlandığı gibi 8 Mayıs’ta Washington’a gelip gelmeyecekleri olacak. Bunu yaparlarsa, bir anlaşmanın hala makul bir olasılık olduğuna inandıklarını gösterir” dedi.

Her iki tarafın da görüşmeleri sonlandırması durumunda ise tarife oranının yalnızca Perşembe gününe kadar bir anlaşmaya varılamaması durumunda yükseleceğini belirtti.

Goldman Sachs Anlaşmaya Varılamazsa Tarife Tehdidi Yükselebilir Goldman Sachs, Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Washington’a planladığı geziyi iptal etme ihtimaline ilişkinse bunun genişletilmiş bir ticaret savaşının işareti olabileceğini söyledi.

“Gelecek ziyaret iptal edilirse, önümüzdeki hafta yapılacak bir anlaşma çok olası görünmeyecektir. Böyle bir senaryoda, tarife oranında yüzde 25’lik artış temel durum olacaktır.” ifadelerini kullanan Goldman Sachs, yine de hala umut olduğunu çünkü müzakereler hafta boyunca olumlu yönde ilerlerse Trump’ın başkanlık emriyle politikayı geri alma yetkisine sahip olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu