Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aşı için İyimser Tahminde Bulunan Goldman, ABD Görünümünü Yükseltti

Goldman Sachs, 2021 ABD GSYİH tahminini %6,2'ye yükseltti ve bir COVID-19 aşısının 2021 ortasına kadar 'geniş çapta dağıtılacağını' öngördü.
Aşı için İyimser Tahminde Bulunan Goldman, ABD Görünümünü Yükseltti
Son Güncelleme: 
Yorum

Goldman Sachs, ikinci çeyrekteki yüzde 32,9’luk düşüşüyle rekor gerileme kaydeden ABD ekonomisi için görünümünü yükseltti. Yukarı yönlü revizyonunu etkili bir Covid-19 aşısının gelecek yılın ortasına kadar geniş çapta dağıtılacağı beklentisine dayandıran Goldman, ABD’nin 2021 GSYİH büyüme tahminini yüzde 5,6’dan yüzde 6,2’ye yükseltti.

Baş ekonomist Jan Hatzius liderliğindeki banka stratejistleri, Business Insider’ın haberine göre 9 Ağustos tarihli notlarında; “En az bir aşının 2020’nin sonuna kadar onaylanmasını ve 2021’in ikinci çeyreği sonunda geniş çapta dağıtılmasını bekliyoruz” dedi. Ayrıca Goldman Sachs, işsizliğin gelecek yıl daha az şiddetli olmasını beklediğini bildirdi.

2021 için banka, işsizlik oranının %7’lik bir önceki tahminin ardından gelecek yılın sonunda %6,5’e düşeceğini öngördü.
ABD Goldman Tahmin
Kaynak: Business Insider

Stratejistlerin işsizlik oranının şimdiki %10,2’den 2020 sonunda %9’a düşmesini beklemeye devam ettikleri de aktarıldı. Goldman Sachs’ın mütevazı yükseltmesi, tüketici hizmetleri harcamalarının 2021’in ilk yarısında hızlandığı varsayımının bir göstergesi olarak belirtildi.

Ancak banka, Kongre’nin koronavirüs pandemisinden en kötü etkilenen alanlara yönelik bir “4. Aşama” mali yardım paketini onaylamamasıyla ilgili yakın vadeli aşağı yönlü riskler konusunda da uyardı.

Kaldı ki başka birçok uzman da geçtiğimiz günlerde ABD Temmuz istihdamının sonraki teşvik paketi için olasılığı düşürdüğünü söylemişti.
ABD Tarım Dışı İstihdam
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Goldman notunda, en az 1,5 trilyon dolar değerinde bir paketin Ağustos sonuna kadar yasalaşmasını beklerken daha fazla yasama işlemi yapılmaması riskinin arttığını ve bunun iyileşmeyi riske atabileceğini bildirdi. Geçen hafta banka piyasaların en az bir aşının bu yılın sonuna kadar geliştirilip kullanıma hazır hale geleceği ihtimalini düşük fiyatlandırdığını söylemişti.

Goldman, bunun S&P 500’ü şu anda işlem gördüğü yerden %11 yükseltebileceğini öne sürmüştü.

Öte yandan Goldman’dan Jan Hatzius, Temmuz ayında beklenti üstü gelen istihdam ve işsizlik verilerinin ardından verinin pozitif olduğunu ancak artan vakalar ve yeni kısıtlamalar karşısında istihdam artışının düşebileceğini dile getirdi. Bunun eski tarihli bir veri olduğunu belirten Hatzius; “Ağustos’ta iş büyümesinin aktivitedeki yeni kısıtlamaların ardından nasıl performans sergileyeceğini göreceğiz” demişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu