Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gine, IMF’nin Acil Durum Finansmanını Alan 70. Ülke Oldu

IMF, Gine ile birlikte Covid krizinin başlangıcından bu yana 70. acil durum finansman talebini onaylamış oldu. Detaylar aşağıda;
Gine, IMF’nin Acil Durum Finansmanını Alan 70. Ülke Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel pandemi gelişmiş ülkelerden az gelişmişlere kadar hemen her ekonomi üzerinde benzeri görüşmemiş etkiler yaratmaya devam ediyor.

Hal böyleyken hükümetlerin kendi teşviklerinin yanında uluslararası kurumlar da salgınla mücadele içim devasa teşvikler açıklıyor. IMF bu kurumların başında gelirken Başkan Kristalina Georgieva, Gine’nin IMF’nin acil durum finansmanını alan 70. ülke olduğunu duyurdu.

148 milyon ABD doları tutarındaki finansmanın sağlık harcamalarını artırmaya, sosyal hizmetler sunmaya ve özel sektörü desteklemeye yardımcı olacağını dile getirdi.

IMF, Gine ile birlikte Covid krizinin başlangıcından bu yana 70. acil durum finansman talebini onaylamış oldu.

Kurumun internet sitesinde yapılan açıklamada; “IMF İcra Kurulu, üye ülkelerinin COVID-19’un getirdiği zorlukları çözmelerine yardımcı olmak için 70. acil mali yardım talebini onayladı” ifadeleri kullanıldı.

IMF’nin Hızlı Kredi Kolaylığı (RCF) programı altında onaylanan 148 milyon ABD doları tutarındaki ödemenin, Gine’nin acil ödeme dengesi ve mali finansman ihtiyaçlarını ele alma amacı taşıdığı aktarıldı. Bati Afrika ülkesinin kısa vadeli büyüme beklentilerini kötüleştiren ve madencilik ihracatını ve vergi gelirlerini engelleyen COVID-19 pandemisinden ciddi şekilde etkilendiği vurgulandı.

Alınan kararın ardından yaptığı açıklamada IMF’den Mitsuhiro Furusawa, şu ifadeleri kullandı:

Mitsuhiro Furusawa Gine AçıklamasıAyrıca yetkililerin, acil durumlara müdahale etmek ve krizin etkisini azaltmak için kapsamlı bir plan benimsediklerini söyleyen Furusawa, kilit tedbirlerin sağlık harcamalarını artırmaya, en savunmasız kişileri korumaya ve özel sektörü desteklemeye odaklanması gerektiğini aktardı.

Bu arada Dünya Bankası’ndan alınan resmi verilere ve Trading Economics tahminlerine göre Gine’de gayri safi yurt içi hasıla 2019’da 11,40 milyar ABD doları değerindeydi ki bu dünya ekonomisini yüzde 0,01’ini temsil ediyordu.

Dünya Bankası Gine Tahmini
Kaynak: World Bank

Diğer taraftan Dünya Bankası’nın bu ay yayımladığı Küresel Ekonomik Beklentiler raporuna baktığımızda Gine için 2020 GSYİH tahmininin yüzde 2.1 büyüme (yukarıdaki tabloda) olduğunu görüyoruz. Dünya Bankası ülke GSYİH’si için daralma beklemezken 2021 tahmini yüzde 7,9 olarak belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu