Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

General Motors Grevi Ekim Ayı İstihdam Artışını Etkileyecek

Hükümet verileri, General Motors işçilerinin grevinin Ekim ayında ABD’deki istihdam artışına baskı yapabileceğini gösterdi. İşte detaylar;
General Motors Grevi Ekim Ayı İstihdam Artışını Etkileyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı’nın atlık grev raporu, 46.000 General Motors çalışanının Ekim bordroları sayımı sırasında otomobil üreticisinin Michigan ve Kentucky’deki tesislerinde boşta kaldığını gösterdi.

Dönem içinde maaş almayan grevdeki işçilere işsiz olarak bakılmakta ve hükümet tarafından yayınlanan rakam sadece grevdeki işçiler için. United Automobile Workers isimli sendikanın üyeleri tarafından 16 Eylül’de başlayan General Motors grevi, ekonomistlere göre otomobil endüstrisi üzerindeki dalgalanma etkisi ile Ekim ayının başlarında işsizlik maaşı taleplerini artırmıştı.

Grev ayrıca Eylül ayında imalat çıktısı verilerini de baskıladı.

General Motors Grevi Eylül İmalat Artışı GM’deki 1998 greviyle kıyaslanan grevlere dikkat çeken ekonomistler, mevcut iş durmasının Ekim ayı tarım dışı istihdamından 75 bin ila 80 bin işi kesebileceğini tahmin etti. Tahminlerin, GM greviyle ilgili endüstri işten çıkarmalarını içerdiği de eklendi.

Commonwealth Financial Network’ten Brad McMillan, bu grevin etkilerinin Eylül’deki istihdam artışının çoğunu ortadan kaldıracağını belirterek; “bu geldiğini görebildiğimiz bir çöküş ama geçici olacak bir şey” dedi.

Hükümet, önümüzdeki Cuma günü Ekim ayı için yakından izlenen istihdam raporunu yayınlayacak.

Ekim İstihdam Raporu Bekleniyor ABD Tarım dışı istihdam Eylül ayında 136 bin artış kaydetmiş ve bu yıl aylık ortalama olan 161 binlik rakamın altında kalmıştı. Özel istihdamdaki üç aylık ortalama kazanç Ağustos’taki 135 binden 119.000’e düşmüş ve Temmuz 2012’den bu yana en küçük artışı temsil etmişti. Diğer taraftan ekonomistlerin ilk Reuters anketine göre Ekim ayında tarım dışı istihdamda 90.000 iş artışının olacağı öngörülmüştü.

İşsizlik oranının elde edildiği hane halkı anketi grevdeki işçileri istihdam edilmiş olarak görecekken ekonomistler işsizlik seviyesinin bu ay Eylül’deki yüzde 3.5’ten yüzde 3.6’ya çıkacağını bildirdi. Bank of America ekonomisti Joseph Song ise General Motors grevinin doğrudan etkisinin 46 bin olduğunu, bunun bordro düzeyinde bire bir indirim olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu