Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelişmekte Olan Piyasalar Ticaret Savaşının Yükünü Taşıyor

Uzmanlar, gelişmekte olan piyasaların ticaret savaşının yükünü taşıyan taraf olduğunu söylerken yine de ayakta kalacaklarını düşünüyorlar.
Gelişmekte Olan Piyasalar Ticaret Savaşının Yükünü Taşıyor
Yorum

Yatırım firmaları belli bir varlık sınıfına maruz kalmayı kesmeye başladılar. Goldman Sachs geçen hafta yükselen piyasalara maruz kalmayı azaltan ilk taraflardan birisi oldu. Bu kararı ise yükselen ekonomiler için mevcut durumun bir göstergesi olarak kabul edildi. Bankanın varlık yönetimi kolu, ABD ve Çin arasında yükselen gerginlikler nedeniyle gelişmekte olan piyasa para birimleri ve borcun fazla ağırlık riskini azalttığını söyledi.

Gelişmekte olan piyasalar, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yeniden alevlenen ticaret savaşının ceremesini çekiyorlar.

GOP Ticaret Savaşını İzliyorÜstelik ticaret savaşının ne zaman sona ereceği ile ilgili bir tahmin yürütülemiyor. Geçen hafta 2018 yazının Türk lirası krizinden bu yana gelişmekte olan piyasa para birimleri için en kötü anlar yaşandı. Çin yuanı ise 5 Mayıs’tan bu yana dolara karşı değerini (USD/CNH) yüzde 3 oranında kaybetti. Ayrıca yuanın uyarı sinyali verdiği ve 7 kilit seviyesinin kırılabileceği söyleniyor.

MSCI’nın yükselen piyasa para birimleri endeksi, son yedi günde yüzde 3,5 oranındaki düşüşü, diğer ülkelere de yayılmaya başladı. Endeks 12 aylık dönemde yüzde 12’nin üzerinde bir düşüş gösterdi. Akış izleme uzmanı EPFR Global’in yakın tarihli bir anketi, kurumsal ve bireysel yatırımcıların sadece bir hafta içinde gelişmekte olan piyasa özkaynaklarından 1,3 milyar doolar çektiğini söyledi.

Bank of America Merrill Lynch’teki analistler ise bu hareketlerin ticaret anlaşması travmasını yansıttığını not etti.

Ticaret Savaşı Travması YaşanıyorEPFR toplamda küresel sermaye fonu çıkışlarının 2019 yılında 116, milyar dolara ulaştığını söyledi. Gelişmekte olan pazarlardaki akışlar, küresel büyüme, ABD para politikasındaki değişiklikler ve genel bir pazar satışı gibi dış risk faktörlerine karşı oldukça hassas durumdadır. Yüksek cari açık, zayıf para birimleri ve emtialara bağımlılık gibi yerel faktörlere ek olarak bu piyasalar riskli bir yatırım yapabilir.

Ticaret savaşının yakın zamanda yükselmesinden önce gelişmekte olan piyasalar riskli ancak kazançlı bir hedef olmaya devam ediyor. Gelişmiş piyasalardan elde edilen getirilerin eksikliği ise verime aç olan yatırımcıları gelişmekte olan piyasalara itti. Ancak küresel belirsizlik hemen her varlık sınıfına etki ederken, yatırımcıların seçim yapabilecekleri çok az seçenek kaldı.

Birkaç ay içinde bu durumun değişebileceği, Güney Afrika ve Hindistan’ın daha iyi performans göstermeye başladığı söyleniyor.

Hindistan ve Güney Afrika İyi Performans GösteriyorGüney Afrika ve Hindistan gibi gelişmekte olan piyasalar, bu yıl siyasi bir değişim görüyorlar ve her iki ekonomide de zorluklar önemli düzeyde. Buna karşın fon yöneticileri, her iki ülkenin de Küresel Gelişmekte Olan Piyasa Endeksleri’nde her geçen gün daha iyi bir performans sergilediklerini belirttiler.

Pazartesi günü Hint rupisi, dolar karşısında yüzde 1 yükseldi ve tüm pazarlarda en iyi performans gösteren para birimi oldu. Güney Afrika’da şu anki Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa büyük bir çoğunluğa sahipken, Hindistan’da anketler Başbakan Narendra Modi’nin ikinci dönemine işaret ediyor.

Çin’in misillemeye devam edeceği ve bunun da ABD’yi etkileyebileceği, ekonomisi üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği söyleniyor.

Çin Misillemeye Devam EdecekBu durumun ise Trump’ın geri adım atmasına neden olabileceği tahmin ediliyor. Şu andaki aşırı belirsizlik durumunda, yatırımcılar bu pazarlardan bir miktar istikrar istiyor. Özellikle de son birkaç aydaki muazzam satışlardan kaynaklanan kayıpları azaltmak istiyorlar. Ancak bu istikrarın ne zaman ve nasıl oraya çıkacağı, yatırımcıların kafasını karıştırmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu