Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelir Vergisinden İstisna Tutulacak Tazminatlar Belli Oldu

Gelir vergisine yönelik bazı istisnaları kapsayan tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Gelir Vergisinden İstisna Tutulacak Tazminatlar Belli Oldu
Yorum

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’e göre, gelir vergisinden istisna tutulacak tazminatlar belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğe göre; ölüm, engellilik ve hastalık gibi durumlarda ödenen tazminat ve yardımlar, işsizlik ödeneği ile işe başlatmama tazminatları gelir vergisinden istisna tutulacak.

İş yeri açmaksızın internet üzerinden satış yapanlar, pilotlar, kabin memurları vergisi istisnasına tabi tutulacak.

Vergi IstisnalariYayımlanan tebliğde ev kadınlarına yönelik yapılan değişiklik kapsamında; evde yapılan ürünlerin internet üzerinden satışlarda vergiden muaf tutulabilmesi için satış tutarının ilgili yıl içinde geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarını geçmemesi gerekiyor.

Vergiden istisna tutulanlar istisnalar ise; ölüm, engellilik ve hastalık gibi durumlarda ödenen tazminat ve yardımlar, 4447 sayılı kanun uyarınca tahsis edilen işsizlik ödeneği ile 4857 sayılı kanunun 21. maddesine göre ödenen işe başlatmama tazminatları olarak sıralandı.

İşsizlik ödeneği kapsamında alınan tazminatların gelir vergisinden muaf tutulan kısımları şu şekilde aktarıldı;

Issizlik Odenegiİşsizlik ödeneği ödemeleri ile mahkeme kararının ardından işçinin başvurusu üzerine işverenin bir ay içinde işe başlatmadığı durumda, işçiye, en az dört ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında ödenen tazminatlar istisna kapsamında olacak. 27 Mart 2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları, iş kaybı tazminatları gibi ödemelerden kesilen vergiler geri iade edilecek.

Bu konudaki detaylı açıklama; söz konusu tazminatlar altında yapılan ödeme ve yardımlar üzerinden tahsil edilen gelir vergisinin yetkili vergi dairelerine başvuru yapmaları ve dava açmaları halinde geri ödeneceği şeklinde oldu. Ancak uygulamadan yararlanabilmek için 27 Mart 2018 tarihinden önce işten ayrılmış olmak gerekiyor. Bu tarihten sonra işten ayrılanlar söz konusu düzenlemeden yararlanamayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu