Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GBP/USD’nin Hareketi Neden Yatay, Ons Altında Yatırımcısı Neden Kayıplar Altında Kaldı?

Belirsiz Brexit gündemine dair yansıyan ışıklar, yatay banda çekilen GBP/USD hareketleri ve yoğun kayıplar veren Ons altının değerlendirilmesi.
GBP/USD’nin Hareketi Neden Yatay, Ons Altında Yatırımcısı Neden Kayıplar Altında Kaldı?
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Bölgesi’nden ayrılma gündeminin son zamanlarda baş gösterdiği belirsizlikler karşısında, Brexit sözleşmesinde yer alan 50 madde uyarınca İngiltere’nin bloktan ayrılık sürecinin yaklaşması gidilecek yöne dair kararsızlığı artırmıştı. Birlikten ticari anlaşmaların yapılmadan ayrılınacağına dair beklentileri artıran gelişmelerin gerçekleşmediği günlerde ülke finansalları baskılanmıştı. 

Geçtiğimiz haftaki gelişmenin ardından bu baskıcı belirsizliklerin kısmen azalması üle para birimi GBP’yi ve İngiltere varlıklarını pozitif etkilemişti. Bu haftanın ilk işlem gününde GBP/USD paritesine baktığımızda yataydan negatif ayrışma sinyalleri olarak okunabilecek bir hareket gözlemliyoruz. Parite %0.06 değer kaybederek 1,3193 seviyesinden alım satıma giriyor.

İngiltere Şubat PMI Beklentisi Varlıkları Baskılayabilir

Yarın açıklanması beklenen İngiltere Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi PMI verisi önem arz etmekte. Ocak verisinde (Aralık 51,2) 51,1 beklentisine karşılık 50,1 olarak güncellenen rakamlar kaydetmiştik. Bu sürece Brexit gündemindeki baskının varlığı hayli hissedilmişti. 50 üzerinde açılan makasta ülke varlıkları ve özellikle para biriminde beklentilerin olumlu tarafta yoğunluk gösterdiği veri Brexit’e dair belirsizliklerin kısmen de olsa aralanıyor olmasına rağmen yatay bir beklentide ele alınabilir.

GBP/USD 1,3002 seviyesinde karşımıza çıkan 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kaldığı senaryoda yukarı yönlü hareketlenme gösterebilir. Bu seviye hem teknik hem de psikolojik açıdan olası bir eşik olarak okunmanabilir. MACD (12,26) indikatörünün al sinyali vererek desteklediği paritede 1,3328 seviyesini olası bir direnç olarak ele alabileceğimiz gibi devamındaki yükselişte ise 1,3409 noktası karşımıza çıkabilir.

Ons Altın Değer Kaybını Artırabilir!

Global güvenilir liman arzı olan altın 1.305 $ seviyesinden yaptığı kalkış ile 1.340 $ bandında grafikler çizmişti. Bu harekette küresel risk algısındaki artış kaynak görülmüştü. Ancak Brexit gündeminde belirsizliklere dair yanan birkaç ışık, ABD ve Çin gündeminden Mart sonuna kadar olumlu bir sonuç beklentisi Ons altında fiyatların geri çekilmesine neden oldu.

Yatırımcının dünya genelinde bir risk anında varlıklarını korumak ya da kazanıma gitmek adına tercih ettiği XAU/USD (Ons Altın Paritesi) geçtiğimiz haftayı değer kaybında kapatmıştı. Bu haftanın ilk işlemlerinde de geri çekilenin sürdüğünü gözlemledik ve an itibarıyla finansalın ticarete girdiği rakam 1.288,13 $ olarak kaydediliyor. 

Paritede 1.301,45 seviyesinde görülen 50 günlük hareketli ortalamanın teknik ve yatırımcı algısı tarafında ciddi bir destek olarak görülüyor olması ve bu noktanın aşağı yönde kırılan grafiklere karşılık gelmesi; dünya genelinde risk unsuru konulara dair beklentilerin pozitif olması değerli metal altında görülen geri çekilmeyi artıracak nitelikte değerlendirilebilir. 1.281 seviyesinde gözlenen 100 günlük hareketli ortalamanın olası bir direnç olarak bakıldığı finansalın bu noktayı kırması halinde 1.269 seviyesindeki 200 günlü hareketli ortalama olası bir diğer destek olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu