Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği ile Yabancıya Konut Satışı Artırılacak

Türk inşaat sektörü, yabancıya yapılan konut satışını artırmak amacıyla kurduğu "Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği"ni faaliyete geçirmeye hazırlanıyor.
Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği ile Yabancıya Konut Satışı Artırılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de gayrimenkul sektörü, özellikle son dönemlerde ciddi oranda artan yabancıya konut satışını artırmak ve tanıtım ağını daha geniş bir alana yaymak için çabalıyor. Yabancıya yapılan gayrimenkul satışlarını 6 milyar dolar seviyesinden 20 milyar dolara kadar çıkarma hedefine istikrarlı bir şekilde yürüyen ülkemiz inşaatçıları, bu amaç altında yeni bir dernek kurma kararı aldı.

“Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği” adını taşıyan bu derneğin gerekli birtakım izinlerin ardında faaliyete geçirileceği öğrenildi.

Dernek Faaliyete GeçecekFuzul Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Akbal, bu yıl 8.’si düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı’nda konuştu. Sektörün 2019’da gerçekleştirilen yabancıya 6 milyar dolarlık satıştan çok daha fazlasını yapabilecek güçte olduğunu açıklayan Akbal, oluşturulan dernek için yakın zamanda alınacak resmi onayla faaliyetlerin başlayacağını duyurdu.

Türkiye’de bu sektörün minimum 20 milyon dolarlık yabancı turist konut satışına izin vereceğini söyleyen Akbal, ABD’de yabancıya konut satışının yıllık 157 milyar dolar ve bu rakamın İngiltere’de ise 4050 milyar pound seviyesinde olduğunu belirterek Türkiye dışındaki ülkelerin yabancıya daha fazla mülk sattığını vurguladı. Türkiye’nin elde ettiği geliri artırmak için çareyi dernekleşmeye gitmekte bulduklarını belirtirken, derneğin 12 kurucusu olacağını duyurdu.

Akbal, Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği ile mevcutta var olan pazarlarda etkinliğin artırılacağını ve bununla birlikte yeni pazar arayışına girmek için gerekli araştırmaların yapılacağını belirtti. Aynı zamanda devletle iş birliği içinde çalışarak tanıtım katkısından daha büyük bir pay elde etmesinin önünü açacağını söyledi.

Aynı konferansa katılan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, 2020 yılının gayrimenkul sektörü açısından oldukça pozitif geçeceğini öngördüğünü söyledi. İnşaat sektörü güven endeksinin 2019’da %94’lerden %68’lere kadar gerilediğini anımsatan Durbakayım, endeksin yeniden yükselişe geçtiğini aktardı. İnşaat sektöründeki istihdam seviyesinin 2,5 milyona çıkarılacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu