Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Garanti BBVA 6. Kez Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde!

2014 yılından bu yana yerini muhafaza eden Garanti BBVA, altıncı kez BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazandı.
Garanti BBVA 6. Kez Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’nde!
Son Güncelleme: 
Yorum

1946 yılında kurulan Garanti BBVA (eski adıyla Garanti Bankası) altıncı kez BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeyi başardı. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerden sürdürülebilirlik alanında en iyi performans gösterenlerin değerlendirildiği endekse, Garanti Bankası ilk kez 2014 yılında girmişti.

O tarihten bu yana yerini muhafaza eden banka aynı zamanda Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin (DJSI) Gelişmekte Olan Piyasalar kategorisine giren tek Türk bankası olma özelliğine sahip.

Sürdürülebilirlik endeksi şirketleri sağlık, güvenlik, istihdam ve küresel ısınma gibi önemli konulardaki bakış açılarına göre değerlendiriyor.

Garanti BBVASöz konusu endeks şirketler için oldukça önem teşkil ediyor. Değerlendirme yapılırken kurumlar; doğal kaynakların tüketilmesi, istihdam, sağlık, güvenlik, küresel ısınma, su kaynaklarının kullanımı ve dünya için sürdürülebilirlik gibi konulara nasıl yaklaştıklarına göre değerlendiriliyor.

Bu noktada BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne 6. defa girmeye hak kazanan Garanti BBVA dünya standartlarında bir şirket olduğunu gösteriyor. Banka, 2014 yılından beri; finansman faaliyeti, risk yönetimi, şeffaflık, tedarik zinciri, iklim değişikliği önlemleri, çalışan hakları, etik anlayış, çevresel sorunlara yaklaşımı gibi konuların değerlendirdiği endekste yer almaya devam ediyor.

Banka aynı zamanda FTSE4Good Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’ndeki konumunu da koruyor.

FTSE4Good Gelişmekte Olan Piyasalar EndeksiFTSE4Good Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi, Londra Borsası ve Financial Times’ın ortak sahipliğindeki FTSE’nin, güçlü çevresel, sosyal ve yönetişim uygulamalarını hayata geçiren şirketlerin performanslarını ölçen bir endeks.

Garanti BBVA bu endekste de yer almaya devam ederken, başarıları bununla da bitmiyor. 36 ülkede, 10 farklı sektörden, 230 şirketin yer aldığı Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde de Türkiye’den yer alan tek şirket olma unvanına sahip. Banka 2018 yılında da endekse girmeyi başaran tek Türk şirket olmuştu.

2016 yılından bu yana hazırlanan endeks halka açık şirketleri, toplumsal katılım, geliştirilen ürünler, şirket istatistikleri ve politikalar konusunda cinsiyet eşitliğine nasıl yaklaştıklarını değerlendiriyor.

Endekste kurumlar; kadınlara yönelik ürün geliştirme, kadın girişimcileri ve tedarikçileri destekleme, kadın çalışanlarla ilgili kulüplerin olması, kadınların finansal okur-yazarlığına destek, uluslararası cinsiyet eşitliği inisiyatiflerine imzacı olma gibi kriterlere göre de değerlendiriliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu