Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

G-20’de Trump ve Xi Görüşmesi için Beklentiler Düşük, Hazırlıklar Sınırlı

G-20 Liderler Zirvesi'nde Trump ve Xi'nin yapacağı görüşmelere yönelik beklentiler düşükken, hazırlıklar da sınırlı.
G-20’de Trump ve Xi Görüşmesi için Beklentiler Düşük, Hazırlıklar Sınırlı
Yorum

Çin ve ABD liderleri arasında önerilen görüşmelerden önce üç haftadan az bir süre kala, ticaret savaşını sona erdirme yönünde ilerleme beklentileri düşük. Kaynaklar, dünya ekonomisinin sağlığı tehlikede olsa bile bir toplantı için hazırlık yapılmadığını söylüyorlar. Donald Trump, Japonya’nın Osaka kentinde 28-29 Haziran G-20 zirvesinde Xi ile görüşmek istediğini açıkça belirtmişti.

Trump, Xi ile görüşmesinden sonra tüm Çin ithalatına tarifelerin uzatılıp uzatılmayacağına karar vereceğini söylemişti.

Trump Xi İle Görüştükten Sonra Tarifelere Karar VerecekHer iki taraf da bir toplantının gerçekleşeceğini teyit etmemiş olsa da dünya çapındaki küresel piyasalardan trilyon doların üzerinde bir ticaret görmüş olan yatırımcılar, geçen ay ticaret mücadelesiyle iki adam arasındaki etkileşimi yakından izliyor olacaklar.

ABD-Çin ticari ihtilaflarını sona erdirme müzakerelerinin sona erdiği Mayıs ayından bu yana ilişkiler kötüye gitti. Bu nedenle Japonya’da bir anlaşma olasılığı da azalmaya başladı. Pekinli kıdemli bir Batılı diplomat Reuters’e, Çin ve ABD’ye gönderme yaparak atmosfer zehirli ifadelerini kullandı.

10 Mayıs tarihinde çıkmaza giren ilişkilerden sonra herhangi bir ticaret müzakeresi görüşmesi gerçekleşmedi.

10 Mayıs Sonrası Görüşme OlmadıWashington ve Pekin’deki yetkililer ve diplomatlar da dahil olmak üzere, konuya aşina olan kaynaklar, çoğunlukla artan huysuzluğa bağlı olarak toplantı için hazırlık çalışmalarının eksik olduğunu söylüyorlar. Beyaz Saray, Trump-Xi toplantısı için planlar hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garrett Marquis, “Japonya’daki G-20 zirvesi için hazırlıklar sürüyor. Özel ikili görüşmelerle ilgili şu anda açıklayacak hiçbir şeyimiz yok,” dedi. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow ise Trump’ın Xi ile yapacağı görüşmelerde bırakılan yeri seçmeyi umduğunu dile getirdi.

Trump, toplantının gerçekleşmesini beklediğini ve yeterli ilerleme olmaması veya Xi’nin katılmaması halinde daha fazla tarife tehdidinde bulunmuştu.

Xi Toplantıya Katılmazsa Tarife TehdidiDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin’in daha fazla ticaret müzakerelerine açık olduğunu, ancak iki lider arasındaki olası bir toplantıya ilişkin duyuru yapacak hiçbir şeyin olmadığını belirtti. Salı günü yaptığı açıklamada, Washington’ın ticaret kurgularını artırması halinde Çin’in savaşı sona erdireceğini söyledi.

Kaynaklar, iki liderin bir tür toplantı yapması muhtemel olduğunu, ancak Osaka’da ne olursa olsun, iki tarafın sadece iki ay önce toplanma olasılığından düşme olacağını da söyledi. Üst düzey bir Çinli yetkili, ABD iş temsilcilerine geçen hafta yaptığı açıklamada, henüz Trump-Xi toplantısı için hazırlıkların henüz başlamamasının ya da brifing hakkında doğrudan bilgi sahibi bir kaynak olduğunu söyledi.

Bazı uzmanlara göre; ABD tarafından son yıllarda büyük bir toplantıya hazırlık yapılmaması olağan dışı bir durum değil.

ABD Büyük Toplantılara Hazırlık YapmıyorTrump sık sık çok az ilerleme ile önemli görüşmelere katılır ve anında politika yapar. Xi, tahmin edilemeyen bir sonuçla böyle yüksek profilli bir toplantıya katılmak ve Çin malları için daha fazla ABD tarifesi tehdidiyle karşı karşıya kalmak istemeyebilir

Asyalı bir diplomat, “Çin için her şey Xi’nin protokolü ve saygı duyulduğundan emin olmakla ilgili. Çin, Xi’nin utanabileceği bir toplantıya girmesini istemeyecektir,” dedi. Cornell Üniversitesi’nde ticaret profesörü ve Uluslararası Para Fonu’nda Çin bölümünün eski başkanı Eswar Prasad, görüşmelerden beklentilerin düşük olduğunu söyledü.

Prasad, bu aşamada Trump-Xi toplantısının en iyi sonucunun müzakerelere devam etmek için anlaşma olabileceğini söyledi.

Beklenti Müzakerelerin Devam EtmesiPrasad, “Geçici ve sınırlı bir ateşkes bile olma ihtimali ortadan kalktı ve iki ülke arasında uzun süredir devam eden ticaret ve daha geniş ekonomik gerilimler kartlarda görünüyor,” dedi.

Görüşmeler kötü giderse her iki taraf da birbirine tarifeleri yükseltebilir. Trump, Çin telekomünikasyon devi Huawei ile ticaret yapan firmaların lisanslarını geri çekebileceğini açıkladı. Çin, ABD şirketlerine karşı önlem almanın yanı sıra yüksek teknoloji ürünleri için hayati önem taşıyan nadir toprak ihracatını yasaklayabilir.

Bir kaynak, hükümete derin bir öfke duyulduğunu ve Pekin’in anlamanın eşiğinde olduğu bir aşamada suçlamaların geldiğini söyledi.

Pekin Hükümete ÖfkeliÇin liderliğine yakın olan kaynak, Trump’ın Çin’i sözünde durmadığı yönünde suçlaması nedeniyle hükümetin öfkeli olduğunu belirtti. Üst düzey yetkililerle düzenli olarak bir araya gelen kaynak, “Biriyle evleneceğinize ve son dakikada geri döneceğinize söz vermediğiniz,” ifadelerini kullandı.

Xi ve Trump, geçen yıl Buenos Aires’te bir araya geldiler ve ticaret müzakerelerinde önceden çıkmaza girdiler. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, planlanan Osaka toplantısı ile bu karşılaşma arasında paralellik olduğunu, her iki toplantı için hazırlıkların hızının benzer olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu