Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

G-20’nin Sonuç Bildirgesinde “Korumacılık” İfadesine Yer Verilmedi

G-20 Zirvesi sonuç bildirisinde “korumacılık” kavramına yer verilmeyerek, “serbest” ve “adil” bir küresel ticaret politikasına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.
G-20’nin Sonuç Bildirgesinde “Korumacılık” İfadesine Yer Verilmedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G-20’nin Japonya’nın Osaka kentinin ev sahipliği yaptığı Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirgesi yayımlandı. Bu bildirgede “korumacılık” ifadesinin kullanılmayıp, “serbest” ve “adil” bir küresel ticaret politikasına gereksinim duyulduğu vurgulandı.

Japonya’nın dönem başkanlığında Osaka’da gerçekleştirilen G-20 Liderler Zirvesi bitti. İki gün devam eden bu zirveden sonra G-20’ye üye olan tüm liderler tarafından imzalanan 43 maddelik bir sonuç bildirisi yayımlandı.

Söz konusu bu bildiride, küresel “ekonomik büyümenin” düşük kaldığı uyarısı yapıldı. Ayrıca ticari ve jeopolitik gerilimlerin artmasıyla risklerin aşağı yönlü olduğuna dikkat çekildi.

Ticari ve Jeopolitik Gerilimlerin Artmasıyla Riskler Aşağı Yönlü OlabilirBildiride ABD, Çin ve diğer ülkeler arasında artan ticaret ihtilaflarına yer verilmediği öğrenildi. Bunun yanı sıra elektronik ticaret, akıllı zeka ve nesnelerin internetinin ortaya çıkardığı acil zorluklara karşı daha fazla çalışılmaya ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

Bildiride ayrıca ticaret ve yatırım için risklerin değerlendirilmesinin sürdürüleceğine ve bu risklerin giderilmesi için gerekli adımların atılacağına işaret edildi. “Özgür, adil, ayrımcı olmayan, şeffaf, öngörülebilir ve istikrarlı bir ticaret ve yatırım ortamı oluşturmak ve pazarlarımızı açık tutmak için çabalıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Sonuç bildirisinde G-20 liderleri ticaret ve yatırımlar konusunda pazarları açık tutacaklarını ve Dünya Ticaret Örgütü’nün gerekli olan reformları destekleyeceklerini belirttiler.

G-20 Liderleri Ticaret ve Yatırımlar Konusunda Pazarları Açık TutacakZirveye katılan liderler ayrıca, bahsedilen bu konuda küresel “eşit şartlar” oluşturma yolunda çalışma yapacaklarını açıkladı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, zirve sonunda bir basın toplantısı düzenledi.

Abe, buradaki açıklamalarında iklim değişikliği konusunda G-20 üyeleri arasında “büyük görüş farklılıkları” olmasına rağmen, liderlerin ortak bir zemin bulduklarını aktardı. Ayrıca, G-20 liderlerinin üye ülkelerin güçlü küresel ekonomik büyümeye öncülük etmesi gerektiği konusunda fikir birliği içinde olduklarını açıkladı.

Ticari gerilimlerin devam ettiği sürece küresel ekonominin aşağı yönlü risklerle karşı karşıya kalmaya devam edeceği Abe tarafından belirtilenler arasında.

Japonya Başbakanı Şinzo AbeTüm dünyanın konuştuğu ve yine dünyanın dört bir tarafından 2 milyondan fazla gazeteci tarafından takip edilen zirveye, 37 devlet ve hükümet başkanı ve aralarında Avrupa Birliği’nden de delegelerin bulunduğu yaklaşık 30 bin kişi katılım gösterdi.

Osaka’daki bu zirvede liderleri korumak amacıyla geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Zirve devam ettiği sırada 32 bini aşkın kolluk kuvvetinin bölgede görev aldığı öğrenildi.

Öte yandan gelecek yıl G-20 dönem başkanı olarak 2020 yılının Kasım ayında gerçekleştirilecek G-20 Zirvesi’ne Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yapacağı biliniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu