Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransız İmalat Sektörü Şubat’ta 56,1’e Yükselerek Güçlü İyileşti

IHS Markit tarafından açıklanan son okumaya göre Fransa İmalat PMI, Şubat’ta 56,1 oldu. Detaylar aşağıda;
Fransız İmalat Sektörü Şubat’ta 56,1’e Yükselerek Güçlü İyileşti
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), IHS Markit tarafından açıklanan son okumaya göre 56,1 oldu. Ocak ayında 51,6 olmuştu.

Fransa’nın flash PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) okuması Şubat’ta 55 seviyesini göstermişti.

Şubat ayı PMI verileri, üretim ve yeni siparişler daha hızlı artarken Fransız imalat firmalarının karşılaştığı iş koşullarında keskin bir iyileşmeye işaret etti. Son okuma, üç yıldan biraz fazla bir süredir Fransız imalat sektörünün sağlığında en hızlı gelişmenin sinyalini verdi.

Satın alma aktivitesindeki büyüme ise üç yılın en yüksek seviyesine ulaşırken yükseliş Kasım 2019’dan bu yana istihdamdaki en güçlü artışla da desteklendi.

Fransa İmalat PMI Şubat 2021 IHS Markit Ekonomist Değerlendirme
Kaynak: IHS Markit

Ancak hammadde kıtlığı girdi teslimat sürelerinin önemli ölçüde uzamasına neden olduğu için Şubat ayında arz tarafında ciddi kesinti olduğuna dair başka kanıtlar da vardı.

Gösterge endeks için güçlü okuma, Şubat ayında üretimdeki yenilenen genişlemeyle kısmen desteklendi. Fransız üreticilerin aldığı yeni siparişler de son anket döneminde daha hızlı arttı. Aslında artış üç yıl boyunca en hızlı ve genel olarak keskin oldu.

Anekdot niteliğindeki kanıtlar, hem yurt içinde hem de yurt dışında talep koşullarının iyileştiğine işaret etti. Yeni iş ve üretimdeki artışların ortasında, firmalar Şubat ayında ek personel işe aldı. Dahası, işgücü genişleme oranı Kasım 2019’dan bu yana en güçlü ve genel olarak sağlamdı.

Aynı zamanda, Fransız imalat sektöründeki satın alma faaliyeti üst üste üçüncü ayda yükseldi. Bu arada, Fransız üreticilerin karşılaştığı girdi teslimat süreleri Şubat ayında belirgin bir şekilde uzadı. Girdi fiyatları Mayıs 2011’den bu yana en keskin oranda yükseldi.

IHS Markit, dünya çapında ekonomileri yönlendiren büyük endüstriler ve pazarlar için kritik bilgi, analiz ve çözümlerde bir dünya lideri olarak tanımlanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu