Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransız İmalatı Ocak’ta Toparlanırken Kriz Öncesine Dönemedi

Fransa’da sanayi üretimi Ocak ayında beklentilerin üzerinde artmayı başardı. Yine de pandemi öncesi seviyelerin altında kaldı.
Fransız İmalatı Ocak’ta Toparlanırken Kriz Öncesine Dönemedi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından bugün açıklanan verilere göre ülkedeki sanayi üretimi 2021’in Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 arttı.

Yüzde 0,5 artış yönündeki beklentileri yenen rakam, aynı zamanda altı aydaki en büyük kazancı temsil etti.

Ocak 2021’de, üretim sanayide (−%1,4’ten sonra +%3,3) ve tüm endüstride (−%0,7’den sonra +% 3,3) toparlandı. Şubat 2020’ye kıyasla (ilk genel kilitlenmeden önceki son ay), üretim imalat endüstrisinde (−%2,6) ve tüm endüstride (−%1,7) düşük kaldı.

Fransa Sanayi Üretim Ocak 2021
Kaynak: INSEE

Ocak 2021’de ulaşım ekipmanı imalatı hariç tüm endüstriyel faaliyetlerde üretim arttı.

Önceki ay kapatılan pek çok rafinerinin yeniden açılması nedeniyle gıda ürünleri-içecek üretimi, kok kömürü ve rafine petrol üretiminde sıçrama oldu. Tersine, ulaşım ekipmanı imalatında çıktı geriledi.

Üretim çoğu endüstriyel faaliyette Şubat 2020 seviyesinin altında kaldı. Son üç ayın imalat üretimi, bir yıl önceki aynı üç aya kıyaslandığında -%3,2 azaldı. Aralık ayında sanayi üretimi kilitlemelerin etkisiyle yüzde 0,7 oranında azalmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu