Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransız Hizmetlerinde Aktivite 4 Ayın En Küçük Düşüşünü Kaydetti

Fransa Hizmet PMI, 2020’nin son ayında Kasım’daki 38,8'den 49,1'e yükseldi. Son okuma, mevcut dört aylık düşüşler dizisinde hizmet faaliyetlerindeki en hafif daralmaya işaret etti.
Fransız Hizmetlerinde Aktivite 4 Ayın En Küçük Düşüşünü Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit Fransa Hizmetleri PMI, 2020 yılının Aralık ayında önceki ayın 38,8’lik okumasından 49,1’e yükseldi. Son okuma, mevcut dört aylık düşüşler dizisinde hizmet faaliyetlerindeki en hafif daralmaya işaret etti. 2020’nin son ayında Fransız hizmet sektörü faaliyetlerinde daha yumuşak bir daralmaya işaret eden son anketteki sonuç, yeni işlerde yenilenen bir artışın ortasında geldi.

Bu arada, firmalar Nisan 2019’dan bu yana bir yıllık faaliyet görünümüne ilişkin en iyimser görüşlerini bildirdi. IHS Markit Fransa Hizmetler İş Aktivitesi Endeksi, Kasım ayındaki 38,8’den keskin bir artışla Aralık ayında 49,1’e yükseldi.

Son okuma, Ağustos ayında kaydedilen son genişlemeden bu yana Fransız hizmet sektörü faaliyetindeki en yavaş düşüşe işaret etti.
Fransa Hizmet PMI Aralık
Kaynak: IHS Markit

Alt sektör düzeyinde, altı kapsanan kategoriden dördünde düşüşler rapor edilmiş olup, oteller ve restoranlar en zayıf performans gösterenler olarak kaldı. Aralık ayında yeni siparişlerdeki yeni artışa rağmen hizmet sektörü iş aktivitesi düşmeye devam etti.

Talep koşullarındaki iyileşme, genel olarak sadece marjinal olsa da dört aydır ilk iyileşme oldu. Satışlardaki artışı açıklarken, bazı firmalar reklam kampanyalarına yapılan harcamalardaki artışa atıfta bulundu. Temel veriler, yeni iş büyümesinin ağırlıklı olarak iç talebe bağlı olduğunu ve yurt dışından yeni işlerin Aralık ayında düşmeye devam ettiğini gösterdi.

Bununla birlikte, azalma oranı mevcut on aylık dizide en yumuşak seviyeye işaret etti.
Fransa Kompozit Çıktı
Kaynak: IHS Markit

Talep koşullarındaki genel iyileşmenin ortasında, hizmet sağlayıcılar genellikle yıl sonunda personel düzeylerini korudu. İstihdamdaki geniş istikrar, dokuz aylık bir düşüş sırasını takip etti. İleriye baktığımızda, firmalar 2021 iş görünümü konusunda iyimserdi.

Aslında, COVID-19 kısıtlamalarının hafifletilmesinin ardından talepte daha fazla toparlanma beklentisiyle desteklenen pozitiflik derecesi, Nisan 2019’dan bu yana en güçlü seviye oldu. Öte yandan Fransa Kompozit Çıktı Endeksi Kasım’daki 40,6’dan Aralık’ta 49,5’e yükseldi. Son okuma, mevcut dört aylık düşüş sırasında özel sektör faaliyetindeki en hafif daralmaya işaret etti.

Alt sektör düzeyinde, düşüş oranının Kasım ayından itibaren önemli ölçüde azalmasına rağmen, daha fazla düşüş hizmet sağlayıcılardan kaynaklandı.
Fransa Tüketici Güven
Kaynak: Trading Economics

Bu arada, üreticiler Kasım ayında altı aylık ilk düşüşün ardından çıktıda bir toparlanma gördü. Aralık verileri ayrıca Fransız özel sektörü genelinde talep koşullarında bir başka kötüleşme olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, yeni siparişlerdeki en son düşüş, dört aydır en yumuşak olanıydı.

Temel veriler, düşüşün imalat sektöründeki sağlam bir gerilemeden kaynaklandığını, hizmet firmalarının ise Ağustos ayından bu yana ilk kez artış bildirdiğini gösterdi.

PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomisti Eliot Kerr, Fransız özel sektörünün işletmelerin anket döneminin büyük çoğunluğunda katı COVID-19 kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalmasına rağmen Aralık ayında direnç gösterdiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüs krizi sona ermemiş olsa da firmalar 2021’in daha güçlü bir yıl olacağı konusunda iyimser ve aşılar halka yayıldıkça yeni siparişlerin artması bekleniyor. Bununla, artan istihdam seviyeleri ve virüs öncesi faaliyet seviyelerine doğru bir iyileşme bekleyebiliriz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu