Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransız Ekonomisinin 3Ç21 Büyümesi %3 Olarak Teyit Edildi

Fransa ekonomisi için üçüncü çeyrek büyüme istatistikleri yayımlandı. Rakam beklentilerle uyumlu geldi.
Fransız Ekonomisinin 3Ç21 Büyümesi %3 Olarak Teyit Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa’nın Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) Temmuz-Eylül dönemine ilişkin nihai gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verilerini yayımladı. Buna göre Fransa ekonomisi 2021’in üçüncü çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 3 büyüdü.

Ön tahmin Fransa ekonomisinin 3Ç21’de yüzde 3 büyümeyle piyasanın yüzde 2,1’lik büyüme beklentilerini geride bıraktığını göstermişti. Bu GSYİH neredeyse kriz öncesi düzeyine geri dönerken bu, bir yıldaki en dik genişleme hızı olmuştu.

Eylül çeyreğinde Fransa ekonomisi kriz öncesine seviyesine neredeyse geri döndü.
Fransa GSYİH 3Ç21
KAYNAK: INSEE

Toplam iç talep GSYİH gelişimine olumlu katkıda bulundu. Özellikle hanehalkı nihai tüketim harcamaları keskin bir şekilde hızlandı (yüzde 1,4’ten sonra yüzde 4,9) ve bu çeyrekte GSYİH büyümesine +2,4 puan katkıda bulundu.

İhracat hızlanırken ithalat sabit kaldı. Dış ticaret, 2019 yılının 4. çeyreğindeki seviyesinin altında kalsa da GSYİH büyümesine olumlu katkıda bulundu. Ancak stoklardaki değişiklikler GSYİH büyümesine olumsuz katkı yaptı.

Tüfe verilerini de yayımlayan INSEE’nin öncü raporuna göre Fransa’da yıllık enflasyon oranı Ekim’deki %2,6’dan Kasım 2021’de %2,8’e yükseldi. Bu, Eylül 2008’den bu yana en yüksek oranı işaretledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu